20 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE

Bosch otonom araç dünyasına doğru!

Bosch sürücüsüz elektrikli araçlarında kullanılacak teknolojilere dair öngörü ve planlarını bir konsept tasarımla sundu. Ayrıca, veri güvenliğini sağlamak için şirket kurdu.

Ekleme: 22 Aralık 2018 Cumartesi 00:13/ Güncelleme: 22 Aralık 2018 Cumartesi 00:13
 
 
Araç donanımının geleceğinde önemli oyuncu olan Bosch, geçtiğimiz hafta ABD’de CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda sunduğu konseptin detaylarını da paylaşarak, bu alanda ne kadar iddialı ve de hazır olduğunu sundu. Bosch’un konsept aracı 4 koltuklu, koltuklar birbirine bakacak şekilde tasarlanmış ve aracın ortasında geniş bir boşluk var. Her koltukta bulunan tablet benzeri bilgi-eğlence sistemi bir ortak çalışma olarak da kullanılabiliyor. Araçta kablosuz internetin yanı sıra, asistan hizmeti bulunuyor.
 
 
Kamera sistemleri, yolcular araçtan ayrılırken araçta çanta ya da telefon unutulması durumunda bunu algılayıp uyarı veriyor. Kameralar ayrıca, çöpleri ve araçtaki lekeleri de tespit ederek aracın temizlenmesi gerektiğini işaret edebiliyor. Bosch, tüm yaşananlara bağlı olarak 2025 yılında, tam otonom yolcu servisi tipi taksilerden oluşan araç paylaşımlı geniş filoların yollarda olacağını da öngörüyor. Bosch, birbirine bağlı araçlarının veri güvenliğini sağlamak için Escript adında bir yan şirket kurdu.
 
 
Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn; “Gelecekte, yollardaki her araç Bosch’un dijital servislerinden faydalanacak” diyor. Heyn; “Otonom araç, tamamen anahtarsız dijital erişim hizmetleri ve müşterilerin akıllı telefonlarını araca giriş için eşsiz birer anahtar olarak kullanacağı bir sistemde hareket edecek. Convenience Charging servisi, Yol koşulları öngörü servisi, Bosch Road Signature bunlardan bazıları olacak” diyor. Yapay zeka üzerine kurulacak Bosch’un aracı, bize geleceği gösteriyor.