24 NİSAN 2019 ÇARŞAMBA

Karsan-BMW işbirliği Jest’i elektriklendirdi

Son yıllarda otomotiv sektöründe yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Karsan, son olarak BMW işbirliği ile Jest’in elektrikli modelini pazara sundu...

Ekleme: 16 Kasım 2018 Cuma 22:57/ Güncelleme: 16 Kasım 2018 Cuma 22:57
TÜRKİYE’deki fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun ulaştırma çözümleri sunan Karsan BMW’nin elektrik altyapısıyla ürettiği Jest Electric’i Avrupa’da tanıtarak satışa sundu. Münih’te BMW ile birlikte düzenlenen test sürüşlerine Avrupa ve Türkiye’den müşteriler, dis tribütörler ve basın mensupları katıldı. Karsan Jest Electric’in 44 ve 88 kW-saat’lik iki yeni versiyonu tanıtılırken, minibüsler yeni BMW bataryaları ile 210 km.- ‘ye kadar menzile ulaşabiliyor. Karsan Jest Electric’te yer alan BMW teknolojisiyle özgün ve rekabetçi bir elektrikli toplu taşıma aracı formu oluşturduklarını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, aracın seri üretime Kasım Ayı itibariyle başladığını, fiyatının 190 Bin Euro olduğunu söyledi. Avrupa’nın birçok bölgesinden sipariş aldıklarını belirten Baş; “Elektrik altyapısında BMW’den güç alarak, dünyada kullanabilecek toplu taşıma çözümleri üretiyoruz. Hedefimiz; global pazarlarda öncelikli olarak tercih edilerek, ülkemizin kendi sınıfındaki en değerli şirketi olmak” dedi.
 
SIRADA “ATAK” 
Romanya, Portekiz, İspanya, Slovak ya ve Fransa’dan alınan siparişlerini yakın zamanda teslim edileceğini açıklayan Baş, AR-GE ekiplerinin BMW ile birlikte geliştirdiği 8.1 m uzunluğundaki Atak Electric otobüsün de 2019’da pazara sunulaca- ğını açıkladı. Atak Electric 2.5 saatte şarj edilirken 300 km.’ye kadar menzil sunabi lecek. Jest Electric’te görev yapan BMW üretimi elektrikli motor ise 170 Bg güç ve 290 Nm tork üretirken , tek oranlı şanzımanla işbirliği yapıyor. Araç geleneksel alternatif akımlı şarj üniteleriyle 6 saatte,, hızlı şarj istasyonlarında ise 0.7 saatte şarj olabiliyor. Ayrıca, enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25 oranında kendi kendini şarj edebiliyor.
 
SİLİKON VADİSİ
Jest Electric’i talep doğrultusunda Silikon Vadisi’ne yolladıklarını belirten Baş, “Halen Silikon Vadisi’nde 1 adet Jest Electric kullanılıyor. Şu ana kadar toplamda 50 adet satın alım yapıldı. Testlerde sonuç olarak taşınan insan sayısı- nın yüzde 50 arttığı ve verimliliğin yeniden kazanıldığı tarafımıza bildirildi. Türkiye’de Jest Electric’i ulaşılabilir konuma getirmek için bir finansman ve kiralama modeli üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.