18 TEMMUZ 2019 PERŞEMBE

İnönü Üniversitesi’nde eAraç Teknolojileri

Türkiye’de ilk defa Malatya İnönü Üniversitesi’nde özel sektör ve üniversite işbirliği ile “Elektrikli Araç Teknolojileri Programı” açılıyor...

Ekleme: 29 Ekim 2018 Pazartesi 21:01/ Güncelleme: 29 Ekim 2018 Pazartesi 21:01
MALATYA-İleri araç teknolojisinde dönüşümü sağlayacak ve nitelikli ara eleman yetiştirmek amacıyla Malatya İnönü Üniversitesi ile İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesi arasında, Elektrikli Araç Teknolojileri Programı açılmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.
İTÜ ARI Teknokent’te geçen imzala protokolü ile İnönü Üniversitesi OSB Meslek Yüksek Okulu’nda, Motorlu Araçlar ve Ulaşım Teknolojileri Bölümü altında, Türkiye’de ilk kez Elektrikli Araç Teknolojileri Programı’nın açılması ve kalifiye elektrikli araç teknikerlerinin yetiştirilmesi hedefleniyor. Protokol töreninde konuşma yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesinin çağın gereksinimlerini göz önüne alarak Hibrit ve Elektrikli Araç Teknolojilerini öncelikli alanlarından biri olarak belirlediğini belir- terek; “Bu alanda çalışan akademisyen ve lisans üstü öğrencilerinin projelerine destek sağlanmaktadır. Elektrikli toplu taşıma araçlarının yıllardır kullanıldığı Malatya ilimizde, elektrikli araçların işletilme ve servis hizmeti anlamında ciddi saha tecrübesi ve bilgi birikimi oluşmuştur. İnönü Üniversitesi OSB Meslek Yüksek Okulu’nda açılacak ve yine Türkiye’de ilk olacak Elektrikli Araç Teknolojileri programı ile de ülkemizde şuan için bir ihtiyaç olan ve giderek artacak Elektrikli Araç Teknikerlerinin yetkin bir şekilde yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Özel sektör adına bu programa destek veren İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesine ve İTÜ ARI Teknokent’e teşekkürlerimizi iletiyorum”şeklinde konuştu.