29 MAYIS 2020 CUMA

“Sürücüsüz” Temsa electriCITY tanıtıldı

Temsa, MD9 Ailesi’nin “Otonom” üyesi electriCITY “Sürücüsüz” aracını Münih’te Nvidia Europe GTC etkinliğinde sergiledi.

Ekleme: 12 Ekim 2018 Cuma 22:18/ Güncelleme: 12 Ekim 2018 Cuma 22:18
TÜRK mühendisleri tarafından geliştirilen 15 Bin’e yakın aracı, bugü ne kadar 70’e yakın ülkeye ihraç etmeyi başaran Temsa, araç gamını yüksek teknolojili araçlarla genişletmeyi sürdürürken, elektrikli araçlar konusunda çalışmalarına devam ediyor. 9 metrelik MD9 electriCITY ile 12 metrelik Avenue Electron’u seri üretime hazırlayan Temsa, şimdi de “Sürücüsüz” araç teknolojisinde Türkiye’ye öncülük etmenin ilk adımlarını atıyor. 
Temsa’nın teknolojik gelişim stratejisinin en önemli ayaklarından biri olan sürücüsüz araç teknolojisi için çalışmalar şirketin Adana’daki tesislerinde yaklaşık 2 yıldır yoğun halde devam ediyor. Bu çalışmaların bir sonucu olarak; TÜBİTAK’ın desteği; Galatasaray Üniversitesi ve Infotech firmalarının işbirliğiyle geliştirilen ilk yerli elektrikli sürücüsüz aracın konsept versiyonunu 9-11 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Münih Kenti’nde düzenlenen Nvidia Europe GTC etkinliğinde sergilendi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Temsa Genel Müdürü Hasan Yıldırım, otomotiv sektöründeki rekabetin tamamen teknoloji etrafında şekillendiğini belirtirken; “Teknolojideki hızlı gelişim dünyanın ekonomik trendlerini de baştan tasarlıyor. Bunların başında da akıllı ulaşım ve şehirler geliyor. Bu akıllı şehir vizyonu nun en önemli parçası da elektrik li ve sürücüsüz araçlar” dedi. 
Dünya’da her geçen gün etkisini artıran Smart Mobility vizyonu ile birlikte Temsa’yı, gelişen, teknolojiye öncülük eden, akıllı ürünlerini akıllı fabrikada üreten bir şirket olarak konumlandırdıklarını ifade eden Yıldırım; “Bu kapsamda, Temsa’yı artık bir otomotiv şirketinden çok bir teknoloji şirketi olarak görüyoruz. Elektrikli ve otonom araçlar üzerine çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Adana’da ürettiğimiz, yüzde 100 Türk mühendisliği eseri araçlarımızla bugün ülkemiz ekonomisine destek vermekten büyük gurur duyuyoruz. Sektörde bir dünya markası olma yolunda her yıl konsolide ciromuzun yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge çalışmalarımızaa ayırıyoruz. 2022 yılında hazır hale getirmeyi planladığımız MD9 electriCITY model elektrikli sürücüsüz aracımız da bu çalışmalarımızın bir sonucu olarak ortaya çıktı” dedi.