18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

4. Seviye F-Vision Tesla’ya rakip oldu!

Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde Türk mühendisler tarafından geliştirilen %100 elektrikli ve 4. Seviye Otonom Kamyon Konsepti Tesla Semi Trucks’ın rakibi...

Ekleme: 12 Ekim 2018 Cuma 22:08/ Güncelleme: 12 Ekim 2018 Cuma 22:08
İSTANBUL-Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve geliştirilen geleceğin kamyonu “F-Vision”, Koç Holding ve Amerikan Ford ortaklığı olan Ford Otosan’ın Sancaktepe’deki dev Ar-Ge Merkezi’nde yaratıldı. Yüzde 100 elektrikli ve 4. Seviye Otonom (sürücüsüz) Kamyon Konsepti, kısa bir süre önce Türkiye’yi de ziyaret eden Silikon Vadisi’nin çılgın mucidi Elon Musk’ın 2018 yılının başında tanıttığı elektrikli kamyon konsepti “Tesla Semi Truck”ın en büyük rakibi oldu. “F-Vision” Musk’ın tanıttığı kamyondan bile daha ileri seviyede olduğu rahatlıkla söylenebilir çünkü, Tesla’nın elektrikli kamyonunda otonom 2. Seviye’de bulunuyor. Yani; yarı otonom. Ford Otosan’ın geliştirdiği geleceğin kamyonu ise 4. Seviye otonom özelliğine sahip.
“F-Vision” isimli kamyon konseptinin başındaki isim olan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; “F-Vision konsept aracımız gelecek için neler hayal ettiğimizin, hatta daha ötesinde neler üzerinde çalıştığımızın ipuçlarını veriyor. Teknoloji bizim için gelecek demek. Bu teknolojileri yıllardır yatırım yaptığımız Türkiye’nin en büyüğü olan Ar-Ge merkezimiz sayesinde hayata geçiriyor geleceği şekillendiriyoruz” dedi.