20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

İTÜ-OTAM-BMC Yerli başarılar getirecek

Yerli ve Milli hamlesine dahil olan İTÜ ve OTAM, BMC Power işbirliği sayesinde ürettikleri ilk Yerli ve Milli Ağır Vasıta Motorun ödül töreni yapıldı...

Ekleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:44/ Güncelleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:44
İSTANBUL-Yerli ve milli mühendislik kabiliyetleri kullanılarak BMC Power tarafından tasar- lanan ve yine yerli ve milli imkanlarla üretilen 6 silindirli, 585 beygir gücünde Ağır Vasıta Motoru’nun ilk çalıştırılması İTÜ OTAM laboratuvarlarında  başarı ile gerçekleştirildi. 19 Temmuz 2018 Perşembe günü İstan- bul Teknik Üniversitesi Rektörlük bünyesinde BMC Power adı- na bir plaket töreni düzenlendi. Törene; İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, BMC Power Genel Müdürü Dr. Osman Dur, OTAM İc- ra Kurulu Üyesi Ekrem Özcan ve sektörün birçok önemli ismi katılım gösterdi. İTÜ Rektörü Prof.Dr.Mehmet Karaca tarafından BMC Power adına Genel Müdür Osman Dur’a tebrik plaketi takdim edildi.
Etkinlik kapsamında konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca; “İTÜ ilklerin ve enlerin okulu. Bu tür testlerin okulumuz içerisinde yeralan OTAM’da yapılması ve başarıyla sonuçlanması İTÜ’nün köklü kültürünü besliyor. Emeği geçenlere teşekkürler” dedi.
BMC Power Genel Müdürü Dr. Osman Dur; “Biz bu motoru geliştirirken, rekabetçi teknolojileri takip ederek yeni tek nolojiler geliştirecek bir ekosistem oluşturmak için çalışıyoruz. Bu amaca yönelik olarak işbirliği içinde olduğumuz üretim altyapısı olan sanayi şirketlerine alanımızla ilgili mühendislik kabiliyeti kazandırmayı, üniversitelere ise akademik güçlerini ve araştırma altyapılarını daha etkin kullanma imkanı vermeyi hedefliyoruz. Bu çalışmaları bir ekosistem çerçevesinde eşgüdümlü yürüttüğümüz sürece Türkiye’de güzel işler ortaya çıkacaktır” diye konuştu.
2017 Şubat ayında tasarımına başlanılan 6 silindirli, 585 bey gir gücündeki ağır vasıta motorunun ilk prototip üretimi 2018 Haziran Ayı’nda BMC İzmir Te sisleri’nde tamamlanarak, teste hazır hale getirildi. Motorun ilk çalıştırılması 2018 Temmuz Ayı ’nda OTAM laboratuvarlarında başarıyla gerçekleştirildi.