20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

Batarya ısınmasına çözüm!

Bataryalarda ısınma problemi, cep telefonlarının yanı sıra elektrikli araçlarla birlikte büyük önem kazandı. Bu konda yapılan çalışmalar, sorunun çözüme kavuştuğunu gösteriyor...

Ekleme: 13 Ağustos 2018 Pazartesi 06:26/ Güncelleme: 13 Ağustos 2018 Pazartesi 06:26
ABD’li Dele Fayemi isimli bir mühendisin geliştirdiği yöntem, Tesla başta olmak üzere birçok elektrikli araç üreticisinin kabusu olan bataryaların aşırı ısınarak infilak etmesinin önüne geçiyor. Lityum pillerini “Novec” isimli iletken ve yanıcı olmayan bir sıvıda kaynatan Fayemi, bu yöntem ile pilleri hem soğutuyor, hem de enerji kapasitelerini çok daha artırıyor. Hali hazırda “Süper bilgisayar”ları soğutmak için de rahatlıkla kullanılan “Novec” sıvısı, iletken özelliği olmadığından batarya ısınması, ya da patlaması gibi durumlara yol açmıyor.
Fayemi’nin bu keşfi, ısı seviyesini 32 derecede sabit tutulan “Novec” içindeki pilleri, elektrikli otomobillerdeki batarya sisteminin ısınarak infilak etmesinin önüne geçerken, bu araçların menzillerini de artırmış olacak. Dele Fayemi’nin çalıştığı ABD’li 3M’in söz konusu yöntemi bu durumu otomotiv endüstrisine taşımak istiyor. 3M otomotiv elektriklendirme programının başındaki isim Ray Eby; “Otomobil üreticileri, uzun bir süredir bataryalardan en üst düzeyde verim almaya çalışıyor. Görünüşe göre, biz bunu rahatlıkla başardık” diyor.