20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

IoT kullanımı ortak standartlar sunmalı

Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojileri’nin kullanımı her sektörde kendine yer bulurken, uygulamanın kurumlar için taşıdığı risk ve güvenlik daha da çok tartışılmaya başlandı...

Ekleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 23:39/ Güncelleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 23:39
NESNELERİN İnterneti trendinin hızlı yük selişi, internete bağlı cihazlarda kullanılan protokoller için ortak standartların belirlenmesini güçleştiriyor. Her üreticinin kendi iletişim protokollerini ve arayüzlerini geliştir mesi, IoT’nin verimli şekilde işlemesi için kritik olan cihaz uyumluluğunun bir soruna dönüşmesine neden oluyor. Farklı seviyelerde standartlaşmanın Nesnelerin İnterneti alanında en acil gündem maddelerinde ilk sırada geldiğini vurgulayan Atar Labs CEO’su Burak Dayıoğlu, bağlı aygıtların birbiriyle haberleşmesi için sektörde ortak standartlar belirlenmediği sürece uyumluluk sorununun çözüme kavuşmayacağını açıkladı.
Akıllı sensörler ve cihazların internet aracılığıyla birbiriyle haberleşmesini sağlayan IoT, endüstriyel üretimden savunmaya, otomotivden telekomünikasyona kadar pek çok sektörde yepyeni fırsatlar ortaya çıkarıyor. Buna karşın, IoT’nin getirdiği konfor ve yeniliklerin kontrolsüz bir şekilde benimsenmesi kayda değer riskler doğuruyor.
Mevcut trendler doğrultusunda IoT projeleri kurgulanırken güvenliğin ikinci plana atıldığına dikkat çeken Dayıoğlu; “Güvenlik başlığı altında IoT’nin çok ciddi çalışmalara ihtiyacı var. Her bir cihazın inter- nete bağlanması demek, hepsinin siber saldırılara açık hale gelmesi demek oluyor. Bu noktada gözardı edilemeyecek riskler mevcut ve IoT’nin getireceği avantajları ancak, bu güvenlik tehditlerini önledikten sonra devreye almak gerekiyor. Aksi takdirde, sektörde ciddi oranda çözümsüzlük oluşur” diye konuştu.
Yerli ve Milli Ar-Ge faaliyetleri çerçevesinde geliştirilen siber güvenlik robotu ATAR ile IoT alanında da fayda sağladıklarını belirten Dayıoğlu; “Biz IoT teknolojileri arasında tutkal olarak kullanılabile- cek bir otomasyon robotu geliştiriyoruz. Doğrudan sahada programlann ATAR robotumuz sayesinde farklı IoT sensörlerinden gelenleri değerlendirmek, sahada belirlenen senaryolar ışığında farklı IoT ya da IT donanım ve yazılımına doğru komutları vermek mümkün oluyor” diyor.