20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Yeni Havaalanı’na lüks “Follow me”

İstanbul Yeni Havalimanı'nda dünyanın en çok satan hibrit spor otomobillerinden biri olan BMW İ8 tipi modellerin de aralarında olduğu araçlar uçaklara eşlik edecek…

Ekleme: 27 Haziran 2018 Çarşamba 14:21/ Güncelleme: 27 Haziran 2018 Çarşamba 14:21

İSTANBUL-Havalimanı apronlarında görev yapan sarı renkteki özel donanımlı “Follow me” (takım ve denetim) araçları pist-apron-taksi sahalarında uçaklara ve araçlara yönlendirme amaçlı hizmet veriyor. Bu araçların görevlileri kontrol kulesiyle devamlı irtibat halinde bulunuyor. Araçlar, uçakların her türlü engelden arındırılmış emniyetli bir şekilde seyrini sağlarken aynı zamanda araçtaki görevliler de apronda denetimler yapıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı'na (İYH) 21 Haziran'da ilk inişi yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın içinde olduğu Airbus 318 tipi uçağa inişi sonrası eşlik eden özel donanımlı BMW i8 tipi “Follow me” aracı da dikkat çekti.

İniş sonrası çalışanlar da dahil birçok kişi özel giydirmesi yapılan araçla fotoğraf çektirdi. 29 Ekim'de açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nda aralarında BMW İ8 modeli de dahil çeşitli modellerde araçlar uçaklara hizmet verecek. BMW İ8 dışında, BMW İ3 ile Dacia Duster tipi araçlar da “Follow me” araçları olarak kullanılacak. İYH'de apronda araç kullanımında elektrikli araç kullanımına öncelik verilmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor.