20 MART 2019 ÇARŞAMBA

D Segmenti taksiye ÖTV’siz yenileme

İstanbul’da UKOME’nin aldığı yeni karara göre, yenilenecek D segmenti tüm araçların renkleri Turkuaz veya Siyah renkte olma zorunda...

Ekleme: 12 Haziran 2018 Salı 02:49/ Güncelleme: 12 Haziran 2018 Salı 02:49
İSTANBUL-Büyükşehir Belediyesi korsan taşımacılığın önüne geçmek için önemli adımlar attı. İBB, taksicilikte kalitenin artması için önemli bir hamle yaptı. UKOME’nin aldığı karara göre, 31 Mayıs 2018’den itibaren herhangi bir sebepten dolayı araç değişikliği veya sahip değişikliği durumunda asgari D segmenti şartı getirildi. Yani, yenile- necek araçların renkleri turkuaz ve siyah renkte olacak.
Ticari araçların ÖTV’siz yenilemesine imkân sağlayan usul ve esasların 2016’da Resmi Gazete’de yayımlandığını ve ÖTV- ’siz yenilemenin 30 Haziran 2019’a kadar geçerli olacak.
İstanbul’da ticari taksi sayısı 18 bin adet. Bugüne kadar ticari taksilerin 9 Bin’i ÖTV’siz yenileme uygulamasından yararlan- dı. UKOME’de alınan karara göre, ÖTV’den yararlanmak isteyen araçların artık D veya E segmenti araç alması gerekiyor. Yine İstanbul’da 5 yaş sınırı olduğu hesaplanırsa 2022 yılında tüm taksilerimiz yüksel model konumuna gelmiş olacak. Bu yeni düzenlemeler ile taksici esnafı, İs- tanbul halkına yakışır kaliteli ve güvenli hizmet vereceği gerçek.
Turkuaz ve siyah taksi dönemi, İstanbul’daki mevcut taksileri ve taksici esnafını teknolo jiyle buluşturmak için 7 Aralık 2017’de hayata geçirilen iTaksi uygulaması ile başladı. Turkuaz taksi, elektrikli ve D segmenti (üst-orta sınıf büyük) araçlarla beraber konfor oranını biraz da ha yükseltip, normal taksi plakalarının yer alacağı bir taksi. Si- yah taksi ise E segmenti veya VIP denilen bir taksi. Siyah lüks taksiler ocak ayında Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi ’nin bünyesinde hizmete başladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni bir düzenleme ile kaliteyi yükseltmek adına araçla birlikte şoförler için “TUDES” adı altında yeni bir sistem oluşturdu. Yeni düzenleme ile şoför esnafı iğneden ipliğe denetlenerek, kötü niyetli şoförler sistemin dışında bırakılarak hizmette kalite gelecek. Artık taksicilikte çok farklı bir sistem olacak ve Avrupa’da dahi olmayan yeni nesil bir taksicilik yapılacak.