26 MAYIS 2019 PAZAR

2040 yılında elektrikli otobüsler kullanılacak

İleri teknolojinin geldiği nokta ve yapılan araştırmalar, 2040 yılında kullanılacak otobüslerin yüzde 80’nin elektrikli olacağını gösterirken, buna karşın araçlar yüzde 30’da kalıyor...

Ekleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi 02:36/ Güncelleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi 02:36
Dünya çapında elektrikliye geçiş süreci hızlı bir şekilde devam ediyor. Pek çok insan artık fosil yakıtlı otomobiller yerine Hibrid veya tamamen elektrikli araç satın almayı tercih ediyor. Bu aşamada devreye giren araştırma or- ganizasyonu Bloomberg New Energy Finan- ce (BNEF) yaptığı son değerlendirmede 2040 yılı itibarı ile toplu taşımada kullanılan otobüslerin yüzde 80’nin elektrikli olacağını belirtiyor.
 
BNEF’nin verdiği bu oran, otobüslerdeki dönü- şümün otomobillerden çok daha hızlı olacağı- nı ortaya koyuyor. Zira; “2040 yılında dünya genelindeki otomobillerin yalnızca yüzde 30’u elektrikli olacak” deniliyor. Araştırma verileri; 2030 yılına geldiğimizde yeni otobüs satışlarının yüzde 84’ünün elektrikli, yeni otomobil sa- tışlarında ise bu rakam yalnızca yüzde 28 seviyelerinde olacağını ortaya koyuyor.
 
Toplu taşımadaki otobüslerin elektrikliye geçişi bazı avantajları beraberinde getirirken, egzos salınımı ve gürültü kirliliğinin azalması bir ya- na, şehir içinde kısa mesafelerde kullanılan bu araçlar harcadığı enerjinin önemli bir bölümü- nü dur-kalk yaptığı frenleme sisteminde geri kazanabilecek sistemle üretecek olması ile birlikte elektrikli otobüsler, toplam mülkiyet ma- liyetlerini de ciddi oranda düşürebiliyor.
 
Son zamanlarda ortaya çıkan örneklerde, Çin, yollarında halihazırda 300 Bin elektrikli otobüs kullanıyor. Daimler, Volvo gibi üreticiler de elek- trikli otobüslerini yollara çıkarmaya hazırlanıyor. 660 kWh batarya kapasitesine sahip Proterra Catalyst E2 tek şarjla (ağırlığına bağlı) 1.800 km.’ye yakın yol katetmeyi başarırken, bunun gibi gelişmeler gelecekteki değişimin habercisi olarak göstermek mümkün kılıyor.