20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

“Enerji Market”lere şarj istasyonları!

Türkiye’de “Geleceğin Akaryakıt İstasyonları” için yeni nesil uygulamaların olacağı bir konsept üzerinde çalışmalarda son aşamaya gelindiği belirtildi...

Ekleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi 02:29/ Güncelleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi 02:29
ENERJİ Petrol Gaz İkmal İstasyon ları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, Türkiye genelinde dönüşümü yapılacak yeni nesil akar- yakıt istasyonları ile ilgili bazı bilgiler verdi. “Geleceğin Akaryakıt İstasyonları” için bir konsept hazır- landığını açıklayan Aktaş, Eylül Ayı- ’nda yapılacak bir lansman ile bu yeni nesil akaryakıt istasyonlarının kamuoyuna tanıtılacağını belirtti.
Akaryakıt istasyonu tanımını de- ğiştirmek ve çağa uygun hale getirirken de “Fosil Yakıt”tan arındırmak istediklerini belirten Aktaş, fo- sil yakıtların 10 yıl sonra yerini diğer ener ji türlerine bırakacağını söyledi. Düzenlenen yeni nesil akaryakıt istasyonlarında LPG, LNG, CNG ve elek trik şarj istasyonları bulunacağını ve şarj sürelerinin 45-50 dakika olacağını açıkladı.
Yeni nesil istasyonları “Enerji Market” olarak tanımlayan Aktaş, istasyon içerisinde marketin yanı sı- ra kafe ve sınırsız internet noktalarının bulunacağını, çatılara yerleştirilen güneş panelleri ile doğal enerji kaynaklarından da yararlanılacağının altını çizdi.
İlk etapta, 6 Bin akaryakıt istasyonun “Enerji Market” dönüşümü yapılacak ve her istasyonun 1 Milyon Dolar’a mal olacağı belirtildi.