20 MART 2019 ÇARŞAMBA

Trafidar ekonomik katkı sağlayacak

Modüler Trafik Radar Sistemi (TRAFİDAR) 210 Milyon Dolar’lık, 3D Metal Yazıcı ve Metal İşleme Cihazları ise 100 Milyon Dolar’lık ekonomik katkı sağlayacak...

Ekleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi 02:14/ Güncelleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi 02:14
ANKARA-“Yerlileştirme Yürütme Kurulu”na sunulan ürün lerden “Modüler Trafik Radar Sistemi” ve üretim teknolojisini değiştirecek “3D Metal Yazıcı ve Metal İşleme Cihazları”nın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle geliştirilerek yerlileştiriliyor. İstanbul merkezli bir teknopark firması tarafından, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı destekleriyle geliştirililen “Modüler Trafik Radar Sistemi”, yapay zeka, makina öğrenimi ve büyük veri teknolojileri kullanılarak üretildi. “Modüler Trafik Radar Sistemi”nin, otonom ve akıllı sistemlerde birçok uygulama alanı da bulunuyor. Ürün, yeni nesil elektronik denetleme sistemleri arasında dünyada ilk olma özelliği taşıyor.
Test ve sertifikasyon işlemlerinin tamamlanarak, Teknolojik Ürün Deneyim (TÜR) Belgesi almaya hak kazanan “Modüler Trafik Radar Sistemi”nin gelecek 5 yıllık süreçte cari açığın kapatılmasına 210 Milyon Dolar’lık katkı sunması bekleniyor. Ayrıca, program kapsamında, “3D Metal Yazıcı ve Metal İşleme Cihazları” da bakanlık ile TÜBİTAK tarafından sağlanan desteklerle toz yatak beslemeli teknolojiye sahip ilk yerli 3 boyutlu metal yazıcının Bursa merkezli bir firma ile Gazi Üniversitesi işbirliğinde geliştirildi. İlk ihracatı Meksika’ya yapılan söz konusu cihaz, 4. Sanayi Devrimi sürecinde kullanımı giderek artan 3D cihazların yerlileştirilmesi, 5 yıllık süreçte cari açığımıza 100 Milyon Dolar’lık katkı sağlayacak.