24 NİSAN 2019 ÇARŞAMBA

Kendi robotunu üretiyor

Üretimdeki robot sayısı 1000’i aşan, dijitalleşmeyle maliyetini üçte bir azaltan, Endüstri 4.0’a geçen Ford Otosan Kocaeli Fabrikası, puanlamada üst sınırı aştı, globalde referans oldu...

Ekleme: 11 Mayıs 2018 Cuma 22:48/ Güncelleme: 11 Mayıs 2018 Cuma 22:48
KOCAELİ-2022 yılından itibaren yeni araçlar devreye almayı planlayan Ford Otosan, üretim sürecinin altyapısını ve ekipmanlarının çoğunluğunu, kendi sistem ve yöntemleriyle yapıyor, robotunu bile kendi üretiyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; “Endüstri 4.0’da sektör liderliği hedefliyoruz. 2025’te ise geleceğin fabrikasını gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası’nı anlatan Yenigün, yakın gelecekte otomotiv sektöründe büyük değişimler beklendiğine dikkat çekerek; “Günümüzde, otomotiv sektörü için 3-4 yıla yayılan ürün geliştirme süresi, artık müşterilerin değişen talepleri nedeniyle kısaltılmak durumunda. Bu nedenle artık süreçlerin hızlanması ve yalınlaşmasını gerekiyor. Endüstri 4.0 ile ge- leneksel imalat sanayinin yerini, bilişim teknolojileriyle entegre olmuş üretim sistemlerine bırakması ile sanayide önemli değişiklikler yaşanıyor. Bu alanda esas ya- rış gelecekte yaşanacak. Orta ve uzun vadede kimin ne kadar sürede, ne kadar ucuza, en iyisini başardığı önemli olacak. Bunu başaran firmalar ayakta kalacak. Biz altyapı çalışmalarına sürekli yatırım yapıyoruz. Ford Otosan, altyapısıyla geleceğe hazır” diye konuştu.
Şirket, Endüstri 4.0’ın tarifini; “Akıllı Fabrika” olarak tanımlıyor. Ford Otosan’ın, Endüstri 4.0’a evrilen sürece uzun zaman önce başladığına dikkat çeken Haydar Yenigün; “1991 yılında 11 robot ile başladık. Bugün robot sayısı 1000’i geçerek 1030’a ulaştı. Gelinen noktada, robotlar Ford Otosan’ın i standart bir üretim ekipmanı haline geldi” dedi.
Ford Otosan, üretimde kullanılan teknolojileri geliştirirken dışarıya bağımlığı azaltmak için de bunu yerli iştiraklerle hayata geçiriyor. Ford Otosan, kendi geliştirdiği test ve ekipmanlar ile geleceğin Akıllı Fabrikası ve üretim teknolojilerini geliştiriyor. Mükemmellik Ödülü kazanan Yeniköy Fabrikası’nın otomasyon seviyesi yüzde 70. 
Yenigün, bu oranı Ford Otosan’ın kendi gücüyle gerçekleştirdiğinin altını çiziyor.