21 MAYIS 2019 SALI

İsveç’ten elektrikli yol

İsveç’in başkenti Stockholm’de yaklaşık 2 km. uzunluğunda elektrikli bir test yolu açıldı. Elektrikli bütün araçların kullanımına açık olacak yol projesinin bütün ülkede uygulanması için gerekli çalışmalara başlandı...

Ekleme: 27 Nisan 2018 Cuma 21:10/ Güncelleme: 27 Nisan 2018 Cuma 21:10
Stockholm’un Arlanda Havaalanı ile başkent yakınlarındaki bir lojistik mer- kezle birleştirilmesi için test amaçlı kullanımına açılan elektrikli yolun ilk kullanıcıları “batarya üretiminin fiyat olarak daha uygun hale getirilmesine yönelik bu çalışma iyi oldu” diyerek, elektrikli yolu desteklediklerini belirttiler. İsveç, 2030 yılına kadar fosil ya- kıt kullanımını tamamen ortadan kaldırılması için bu çalışmayı ülke genelinde geliştireceğini açıkladı. Yola, kullanıldığı kadar ödeme yapılıyor.  
eRoadArlanda Proje Başkanı Hans Säll, şu an ülke genelinde kullanılan bütün araçların ve yolların yeni tekno- lojiye adapte edilmek için uygun olduğunu, 20 Bin km.’si otoyol olmak üzere İsveç’te yaklaşık 500 Bin km. kara yolu bulunduğunu söyledi. Säll; “20 Bin km.’lik otoyolu elektrikli yaparsak bunun yeterli olacağını düşünüyorum. İsveç’te iki otoyol arasında- ki en uzak mesafe 45 km. ve elektrikli araçlar bu mesafe süresince şarj olmadan hareket edebilir” dedi.