18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

Aiding Teknolojisi geleceği belirliyor

Gökyüzüne doğru giden ulaşımın altyapısını oluşturan yeni nesil teknolojiler kentlerin geleceğini değiştirirken, bilimkurgu gibi hayal edilen araçlar üretim aşamasında kullanılmak için hazırlanıyor...

Ekleme: 14 Nisan 2018 Cumartesi 00:50/ Güncelleme: 14 Nisan 2018 Cumartesi 00:50
HAYATIMIZDAKİ diğer birçok şey gibi, yeni nesil teknolojiler de bir yerden diğerine ulaşma şeklimizi de değiştirecek. Gelecekte, kentlerin kaderini değiştirilecek olan temel ulaşım uygulamaları insana rahatlık ve güven getirecek.
İşte, bunlardan birkaç tanesi: 
ELEKTRİKLİ ARAÇLAR
Elektrikli arabalar benzinli arabaların yerini almaya başladı. Kentlerde ucuz otopark ve ücretsiz şarj olanağı sağlanması ile birlikte trafikte, “Sıfır Emisyon” beklentisi, fosil yakıtlı araçların sonunu getirecektir. Buna bir de çevre sorunları ile mücadele eklenince elektrikli araçlar geleceğin üretimleri olacak.
SÜRÜCÜ KAYBOLACAK
Henüz daha “Güvensiz” olarak kabul edilse de, belli bir zaman sonra tüm araçların sürücüsüz olduğu gerçeğine saygı göstermekten başka çaremiz kalmayacak. GPS ve sensörler gibi her yerden topladıkları bilgilere dayanarak hedeflenen konumlarla gidebilen araçlar, özellikle, hizmet sektörlerinde meydana gelen robotiklere yönelik genel bir hareketi oluşturacaklar. Her şeye rağmen, kendi kendine giden sürücüsüz araçlar harika olacak çünkü, araç içinde gidilen yere kadar boş zaman olacak ve trafik stresi yaşanmayacak. Ayrıca, sürücüden daha güvenli olacağı “Sıfır Hata” ile iki nokta arasını katedeceği için ekonomik olarak da özgürlük sağlayacak.
KOMUT HERŞEYDİR!
Aracınızın rotasını bilmek için endişelenmemize gerek kalmayacak. Birbirine bağlı olan navigasyon sistemleri, bir bina adı, bir restoran, bir istasyon veya bir kent adı gibi az bilgiye dayansa da nasıl gideceğimizi bilmemize gerek kalmadan ulaşabileceğiz. Lidar ve GPS teknolojisi birlikteliği güvenli bir tüm hizmeti sunacak. Ayrıca, günümüzde bu teknolojilerin daha da geliştirildiği düşünüldüğünde yolculuk sorunları ortadan kalkacak.
ARACIMIZ OLMAYACAK
Size hizmet veren araç sizin değil, hatta ne de bir başkasının. Tabii ki, bazı insanlar kişisel araç sahibi olacak ancak, çok daha fazlası ortak kullanımlı olacak ve tüm otomobil konsepti büyük olasılıkla sahiplikten kullanıcılara doğru daha fazla değiştirilecek. Kişiselleştirilmiş maliyet düşünüldüğünde, bu temel olarak, her bireyin anlaşılan şartlar, zaman içinde ortak bir araç olmasını gerektirecek. “Paylaşılan hareketlilik” altındaki konsept insanları dinamik ve daha çevreci, trafikten sotutlanmış bir hizmetler bütününde biraraya getirecek.
PARK YERİ STRESİ
Hedefimize ulaşmak için park etme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Gelecekte, bir park yerinin tekrar tekrar aranması veya bir otoparkın, garajın nerede bulunduğunun bilinmesi gerekmeyecek. Bu bilgi, bir park uygulaması aracılığıyla telefonunuza sorunsuz bir şekilde eklenecek ve sizi götüren araca entegre edilebilecek. Sokaklarda daha az kaos, daha az trafik yoğunluğu ve daha az zaman kaybı anlamına gelecek. Ayrıca, geleneksel olarak şehir bilgi sistemlerinden anonim ve müstakil, otopark tesisleri şehirlerin bağlantılı hareketliliğinin bir parçası olarak hizmet verir- ken, kentin trafik akışını da katkı sağlayacak.
BİRBİRİNE BAĞLI
“Her şey” aslında yukarıdaki diğer noktalarda yer aldı ama bilgi teknolojisi, tüm uygulamaları ile muazzam bir şey üretecek ve fütüristik taşımacılık deneyimimizin sebebi olarak, verilerin çevremizdeki “konuşmalar”ı ile mümkün olacak. Seçtiğimiz araç, en az trafikle ve en hızlı rotadan ulaşmamızı sağlayacak. Sensörler, uydular ve elbette bilgi toplayan ve paylaşan telefonlarımız ile açık kaynak olarak adlandırılanları oluşturarak bize aitlik duygusu yaratacak. Oysa ki, bilmemiz gereken, birlikte bağlanan şey, gelecekte, kentlerde insanları ve şeyleri hareket ettirmeyi kolaylaştıran uygulamalar olduğu.
Evet, geleceğin kentlerinde bunu parçalara ayırmak gerçekten zor, çünkü, geleceğin kentini karakterize eden ortak şey; her şeyin birbirine bağlı olması. Sürekli gelişen yeni nesil teknoloji, imkansız olan şeyleri mümkün kılarken, büyüyecek olan kentlerin metropollere dönmesiyle kaos ortamı metropol sakinlerinin yaşam standartlarını ve güvenliği için daha düzgün bir şekilde kontrol ortaya koyacak. Çevre üzerindeki yükümüzü azaltacak.
Aiding Teknolojisi, günümüzde, bizlerin hayatlarında büyük bir rol oynuyor ve daha da oynayacak.