26 MART 2019 SALI

“Akıllı Şehir Kayseri” mobil uygulaması hizmette

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal mobil uygulaması “Akıllı Şehir Kayseri”, Android ve İOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılmaya başlandı...

Ekleme: 23 Şubat 2018 Cuma 22:07/ Güncelleme: 23 Şubat 2018 Cuma 22:07
KAYSERİ-Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen yeni mobil uygulama “Akıllı Şehir Kayseri” vatandaşların telefonlarından ulaşmak istedikleri bilgilere daha doğru ve kolay bir şekilde erişmeleri sağlandı. Günlük hayata büyük kolaylık sağlayacak olan mobil uygula ma, Apple Store ve Google Play Store’a yüklendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in çok önem verdiği mobil uygulama “Akıl- lı Şehir Kayseri” pek çok alanda bilgiye en hızlı şekilde ulaşmayı mümkün kılıyor. Mobil Uygulamadaki “Ulaşım” menüsünden her hangi bir durak numarası ile sorgulama yapıp o duraktan geçen otobüs görülebiliyor ve otobüsün durağa ne zaman geleceği öğrenilebiliyor.
Eğer, durak numarası bilinmiyorsa telefonun konum bilgisi açılarak en yakın durakların listesine ulaşılabiliyor. Ayrıca, duraklara yerleştirilen karekodun akıllı telefonla okutulmasıyla harici bir program kullanılmadan duraktan geçen otobüslerin listesi ve süresi de görülebiliyor. Mobil uygulamanın “Ulaşım” menüsünden hat güzergahla- rını, hareket saatlerini, güzergah üzerindeki durakları ve isimlerini, o hat üzerinde varsa otobüslerin konumlarını, otobüsün en son nereden kaç kilometre hızla geçtiğini, en yakın bilet satış noktalarını, otobüs ve tramvay duraklarındaki en yakın bisiklet duraklarını ve en yakın taksi durağını görmek de mümkün.
Mobil uygulamadaki Kent Bil- gi Sistemi sayesinde en yakın hastane, eczane, benzin istasyonu, tarihi eserler, ücretsiz wifi alanları, noterler, ATM’ler, camiler, okullar, otoparklar, bisiklet durakları, taksi durakları gibi önemli yerlerle ulaşılabiliyor. Tüm bu bilgilerin yanı sıra cadde, sokak, mahalle, bina ve ilçe gibi konumlara nasıl gidileceği de mobil uygulama ile artık çok kolay. Uygulamanın ilgili menüsü ile günlük vefat eden kişilerin bilgilerine ayrıca bu kişilere ait mezarlar ile taziye yerinin adresine de ulaşılabiliyor. Mobil uygulama mahallelerle ilgili nüfus bilgilerine ve muhtar iletişim bilgilerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmayı da mümkün kılıyor. Mobil uygulama ile büyükşehir belediyesinin yaptığı ve yapmakta olduğu projelere düzenlenen kültür sanat etkinliklerinin yer, zaman ve konum bilgilerine ve büyükşehir belediyesi ile ilgili haberlere de kolaylıkla ulaşılabiliyor.
Mobil uygulama vatandaşların istek ve şikayetlerini büyükşehir belediyesine hızlı ve kolay bir şekilde iletmeleri ve taleplerini SMS yolu ile de rahatlıkla takip edebilmelerini de sağlıyor.
Ayrıca, günlük hayata büyük kolaylık getirmesi amacıyla tasarladığı mobil uygulama, “Mobil Harita” hizmetini de sunuyor. Mobil harita ile bina, kapı numarası, işyeri, okul, cami, ecza ne, hastane, cadde, sokak, bulvar gibi adres verilerinin harita üzerinde görülebilmesine de imkan veriyor. Uygulama askıdaki imar plan değişikliklerini gösteriyor.