15 ARALIK 2018 CUMARTESİ

“Yapay zekanın temeli insan”

“Sanayide dijital dönüşüm” YTÜ, EGD ve ENOSAD işbirliğiyle düzenlenen panelde masaya yatırıldı...

Ekleme: 3 Şubat 2018 Cumartesi 01:38/ Güncelleme: 3 Şubat 2018 Cumartesi 01:38
İSTANBUL-Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Galip Cansever’in açılış konuşmasını yaptığı “Sanayide dijital dönüşüm” panelinde, Prof. Cansever; sanayide gerçekleşen dijitalleşmeyle robotların da zeka ve vasıflarının gelişmesi gerektiğini belirtti. 
ENOSAD Yönetim Kurulu Başka- nı Hüseyin Halıcı da, yapay zeka ve diji- talleşmenin insan olmadan bir öneminin kalmayacağını belirterek; “Yapay zekanın insanın yerini alması mümkün değil. Dijitalleşmenin kaynağı ve geliştiricisi zaten insan. Robotları hangi niyetle kullanılacağı burada söz konusu olmalı” dedi.  
Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, geldiğimiz nok tada 2005 yılı ve öncesinde, hizmetlerin bireysel olmasının önem kazandığını söyledi. İnternet üzerinde bir araştırma yaparken kendimize özgü reklamlar geldiği örneğini veren Önder, insanların datalarını bilmenin bu değişimde fayda sağladığını belirtti. 
Globalde teknolojik gelişmenin hala standartlarını oluşturmadığını ifade eden Arçelik Üretim Teknoloji Direktörü Mustafa Esenlik, şirket olarak üretim yöntemleriyle ilgili örnekler verdi. Esenlik; “Yapay zeka konusu yurtdışında 20 yıl önce hallolmuş. Bizim ise üretim sistemindeki fabrikalarımızda esnek otomasyonlara sahip olması lazım” dedi. Otomasyon sistemi konusunda kendi yaptığı projelerde de yaşadıkları deneyimleri anlatan Esenlik, “Önceden bizim 1-2 yılda tasarladığımız robotları, yenisi gelince kaldırmamız isteniyordu. Artık yeni sistemde robotlar daha esnek otomasyonla tasarlanıyor. Çok gerekli olduğunda o ürünlerle yeni sisteme adaptasyon sağlıyor” diye konuştu. 
EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak da sanayide dijital dönüşümle birlikte çalışma saatlerinin azalacağını ve çeşitli imkan bile vermediğimiz değişimlerin yaşanacağını, bunun da insanı bir hayli zorlayacağı konusunda görüşlerini iletti.