18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

“Akıllı Şehir Ekonomisi” geleceği oluşturacak!

Geleceğin metropolleri teknolojik uygulamalarla yönetileceğinden, hükümetler ve yerel yönetimler büyük ölçekli ekonomilerle şekillenecek...

Ekleme: 3 Şubat 2018 Cumartesi 01:36/ Güncelleme: 3 Şubat 2018 Cumartesi 01:36
ABI’nin (ABI Research) araştırma raporuna göre; “Akıllı Şehir”ler, 2026 yılına kadar 20 Trilyon Dolar’dan fazla ek ekonomik fayda sağlarken, ayrıca, ekonomik kalkınmayı da en az yüzde 5 oranında artıracak. Raporda, bu ekonomik faydalarından yararlanabilmek için kentlerin hazırlık ve yatırıma başlamaları gerektiği öngörülüyor. “Akıllı Şehir”ler sonrasında yerel yönetim görevlerinin ortadan kalkması ile istihdam azalması yaşanacağı belirtilirken, raporda; ekonomik büyümeye olan katkısının kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.
InterDigital’daki Chordant Başkan Yardımcısı Jim Nolan; “Bu son bulgular, teknolojinin gelecekte akıllı şehirlerimizdeki ekonomik kalkınma için bir sürücü olarak önemini daha da vurguluyor. Avantajlar açık: artan GSYİH büyümesi, yaşam biçimimizi ve şehirlerimizin çalışma biçimini önemli ölçüde değiştirecek. Fakat, teknolojiyi uygulamak çok basit değil. Şehirler, potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için akıllı şehir teknolojisi konusunda stratejik hale gelmek zorundalar” diyor.