26 MART 2019 SALI

Turnikeden geçiş dönemi bitiyor!

“Elektronik Biletleme Sistemi” sayesinde metro girişlerinde turnikelerdeki yığılmalar ortadan kalkacak, ayrıca, yüzde 30’a varabilen kaçak geçişler de engellenecek...

Ekleme: 26 Ocak 2018 Cuma 00:20/ Güncelleme: 29 Ocak 2018 Pazartesi 00:20
METRO veya tren gibi toplu taşıma araçlarına girerken, turnikelerde oluşan kuyrukları ve sıkışmaları ortadan kaldırmak için tasarlanan yeni sistemler bu sorunları tamamen ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Bunun ilk örneklerinden biri devasa Londra Metrosu için planlanmakta. Gelecek 30 yıl içinde iki kat yolcu taşıması beklenen Londra metrosuna turnikesiz, yüz tanıma ve otomatik geçiş özelliğine sahip bir sistem kurulacak. Şimdi Türkiye’de de benzer bir sistem kurulumu sözkonusu. Elektronik Biletleme Sistemi (Electronic Ticketing System ETS) hem turnike geçişlerini hızlandıracak, hem de ulaşım kartlarındaki kontör bitme endişesine son verecek. Yolcular ETS uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek ulaşım kartı yerine kullanabiliyor, kontörleri bittiğinde ise cep telefonları üzerinden mobil uygulama aracılığı ile anında yükleme yapabiliyorlar. Geçiş sırasında yolcular ulaşım kartlarını ya da cep telefonlarını turnikeye okutmak zorunda kalmıyor. Sistem geçiş yaparken otomatik olarak kişileri algılıyor ve böylelikle turnikeler önünde kalabalığın birikmesi de ortadan kalkıyor.
Türk mühendislerce geliştirilen Elektronik Biletleme Sistemi, AB’nden 4 Milyon Euro (18 Milyon TL.) Ar-Ge desteği almış. Proje, Elektronet A.Ş. konsorsiyum liderliğinde 5 ülkeden 8 firma tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Bu firmalar SIVECO (Romanya), CONVEX (Romanya), DTS (Güney Kore), IDI-EIKON, NTB (İspanya) ve ISEP-GECAD (Portekiz) olarak listelenmiş. Elektronet projenin donanım ve yazılım geliştirmeleri, kiosk üretimi, serbest geçiş koridorunun kurulmasından sorumlu.
Türkiye’den diğer firmalar TMOB, SIVECO, DTS serbest geçiş koridoru için yüz tanıma, kişi sayımı, video kontrol sistemi ve kamera sistemlerinden; IDI-EIKON büyük veri yönetiminden sorumlu.