17 ŞUBAT 2019 PAZAR

Teknoloji zorluyor!

Ulaşımda hizmet anlayışı çok yakın bir gelecekte emek-yoğun olmaktan çıkacak gibi görülüyor. Çünkü, ileri teknoloji, insan yaşamını kolaylaştıracak yeni imkanlar için “Sıfır Hata” dönemi başlattı.

Ekleme: 5 Ocak 2018 Cuma 21:21/ Güncelleme: 5 Ocak 2018 Cuma 21:21
Değişen ve gelişen teknolojinin sunduğu imkanlar giderek farklı uygulamaları da beraberinde getiriyor. Değişimin ilk aşamasında ortaya çıkan bu kolaylaştırıcılıkta birçok yeni alan ve hizmet yaklaşımı yeniden tanımlanıyor. Nüfusun kent ağırlıklı yoğunlaşması, 7/24 saat hareketli ve birçok yerde bütünleşik kentleşme kavramını öne çıkardığından kent yapılanması ve kentiçi toplu taşımacılık anlayışı hızlı değişim ve dönüşüm sinyalleri veriyor.
 
Ülkemizde de başlatılan bu gelişmeler sahada otonom sürüş, yapay zeka ve nesnelerin interneti tanımlı veri toplama, veri paylaşmak gibi akıllı sistemlerle bütünsellik taşıyan yaklaşımlar şeklinde kendini gösteriyor. Bu noktada mevcut toplu taşıma sistem anlayışını rafa kaldıracak gidişata hazırlıklı olması gereken işletmeciler, zamanında ve doğru değerlendirme ile kamu tercihlerini esas alarak yeni sistemde yerini belirlemek için geç kalmamalı.
 
İstanbul’un yurt geneline rol-model olma öncülüğü hesaba katılarak özel halk otobüsçüleri gelişimin gerektirdiği sinerjiyi yakalayabilmek için kurumsal yaklaşım ve paylaşımcı bakışla değişimini başlatarak, teknolojiye dayalı yeni nesil hizmet anlayışına uygun konumlama ile kamu tarafından belirlenecek yenilenmede olması gereken yerini almaya hareketlenmeli. Eski ferdi kazanımlara itibar etmeyen sektörel bakışla başarma şansı kaçırılmamalı.