17 ŞUBAT 2019 PAZAR

Uber’in geleceği zor!

Volkswagen’in Uber muadili uygulaması MOIA ile Nissan’ın otonom Leaf ile yapacağı “Araç Paylaşım Platformu” hizmeti taksilerin gelecekte pabucunu dama atacak gibi gösteriyor...

Ekleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:43/ Güncelleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:43
Otomotiv sektörünün global üreticileri gelecek planlamalarını “Araç Paylaşım Platformu” üzerine kurduklarını uygulamalarında gösteriyor. Volkswagen Grubu, MOIA isminde bir ulaşım ve araç paylaşım platformu kurup, ilk somut adımını atarak benzer planları bulunan rakiplerinin önüne geçti gibi.
 
VW, MOIA e-Van aracını TechCrunch Disrupt’ta ilk kez görücüye çıkardı. 6 yolcu taşıyan MOIA ge- niş koltukları, kablosuz internet bağlantısı ile öne çıkıyor. 2018’de Hamburg’da hizmete sunulacak ve 2025’de AB ve ABD’de 1 Milyon araçla hizmete başlanacak. Nissan da MOIA gibi elektrikli otomobili Leaf’lerden oluşan bir modeli ile testlere başlıyor. Uber ve Lyft gibi hizmet verecek olan Nissan Leaf’ler otonom özelliklere de sahip olacak. Nissan, testlerin tamamlanıp ticari ilk filonsunu yollara çıkaracağı tarihi de 2020’lerin başı olarak belirlemiş durumda.
 
Otonom yazılımı Japon DeNA şirketi tarafından yapılıyor. Nissan’ın yanında General Motors’un alt kuruluşu Cruise 2019’da, Ford ise 2021 yılına kadar yollara çıkacağını belirtiyor. “Araç Paylaşım Platformu”nun cazibesi ise büyük ölçekli üretim olarak görülüyor.