23 EKİM 2018 SALI

Akıllı şehirlerde “Yarına merhaba”

Yarına Merhaba Derneği’nin Zorlu PSM’de düzenlediği “Akıllı Şehirlerin Geleceği” etkinliğinde “Enerji Verimliliği, Akıllı Mobilite, Nesnelerin İnterneti-IoT-Dijitalizasyon” konuları konuşuldu...

Ekleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:18/ Güncelleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:18
İSTANBUL-Yarına Merhaba -Hello Tomorrow- Derneği’nin Türkiye’yi teknoloji tüketen değil, teknolojiyi üreten bir ekonomiye dönüşmesine destek vermek amacıyla düzenlediği ikinci etkinliği, Zorlu PSM’de “Akıllı Şehirlerin Geleceği” başlığıyla gerçekleştirildi. Etkinliğin birincisi, geçen yıl “Enerjinin Geleceği-The Future of Energy” adıyla 700 girişimci, yatırımcı ve iş dünyasının liderlerini buluşturmuştu. Bu yılki etkinlikte dünya kentlerinden gelen inovatörler biraraya geldi. Üç oturumun yapıldığı etkilikte; “Enerji Verimliliği, Akıllı Mobilite” ve “Nesnelerin İnterneti-IoT-Dijitalizasyon” konuları ele alındı.
“Türkiye’de bilim ve teknoloji bazlı girişimcilik ekosistemini inşa etme” misyonuyla yola çıkan Yarına Merhaba -Hello Tomorrow- Derneği etkinliğinin açılışında “Hello Tomorrow Türkiye” Kurucu Başkanı Timur Topalgökçeli, Fransa Büyükelçisi Charles Fries, TUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Hasan Ali Çelik bir konuşma yaptı.
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Ali Çelik, girişime önem verdiklerini, girişimi bakanlık olarak önemseyip desteklediklerini ve bu tip etkinliklerle geleceği doğru yakalayıp, yeni teknolojiler ile arzu edilen gelişimin sağlanacağına inandıklarını belirtti. Çelik, ayrıca, bakanlık çalış- maları hakkında da bilgi verdi.
Açılış konuşmalarının ardından; Hyperloop Ulaşım Teknolojileri CEO’su Dirk Ahlborn, Hyperloop’un kurulma aşaması, ses hızında yeni ulaşım teknolojisi sisteminin özellikleri ve dünyadaki uygulamalarının son durumunu anlattı. Ahlborn, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bir planlamanın yarını için umutlu olduğunu ve dünya ile birlikte hareket etmekten bahsetti.
Birinci panelde; akıllı şehircilik için çözüm önerileri hakkında Engie CEO ve Ülke Temsilcisi Denis Lohest, Kale Grubu Başkan ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, İBB İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük, Türk Telekom CEO Dr. Paul Doany, Sanko Enerji CEO’su Adil Tekin ve TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav açıklamalarda bulundular.
İkinci panelde; Futurist Ufuk Tarhan’ın moderatörlüğünde, “Akıllı şehirlerin geleceği ve girişimcilerin rolü” konularında, Masdar Akıllı Şehir Uzmanı-Replenish Kurucu CEO Dr. Tia Kansara, Vestel Ventures CEO Metin Salt, Yapay Zeka Laboratuvarı Tarentum Labs Kurucusu Burak Ay- dın, Siber Güvenlik Lideri Trend Mic ro Akdeniz Ülkeleri ve Türkiye Genel Müdürü Yakup Börekçioğlu ile Atölye Kurucu Ortak ve CEO’su Kerem Alper görüşlerini ortaya koydular. Ayrıca, NOVUSENS İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucu Partneri Berrin Benli’nin dünyaya yön veren girişimlerle ilgili somut yol haritası nitelikli “Akıllı Şehir Vizyonu ve Çanakkale için Yol haritası” değerlendirmesini sundu. 
Üçüncü panelde de; Anelo Prete, Scott Kessler, Jules Besnainou, Olivier Corradi, Yaron Schwarcz, Erdem Ovacık ve Cemil Cihan Özalevli’den oluşan yedi farklı girişimci; Kinetik Enerji Depolama, Nesnelerin İnterneti-IoT, Büyük Veri, Robotik Bina Bakımı, Yeşil Enerji ve Yeni Nesil Mobilite konularında uygulamalarını anlatarak, bilgi paylaştılar.