23 EKİM 2018 SALI

iTAKSi “Araç paylaşma platformu” hizmette

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin araç paylaşım platformu iTAKSi hizmete başladı...

Ekleme: 8 Aralık 2017 Cuma 21:35/ Güncelleme: 8 Aralık 2017 Cuma 21:35
İstanbul’un akıllı ulaşım sistemi iTAKSi taksilerin kontrol merkezleri ile izlenebilmesi, yönlendirilebilmesi ve koordine edilmesini hedefliyor. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen iTAKSi uygulaması, iOS ve Android platformu için ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.
 
Normal ticari taksiler olan sarı taksiler, elektrikli turkuaz taksiler ve lüks yolculuklar için siyah olmak üzere toplamda 3 seçenek sunan taksi servisi, deniz taksi çağırmak için de kullanılabilecek. Nakit, kredi kartı ve İstanbulkart ödeme seçenekleri sunan iTAKSi, şoförlere puan verilmesine de olanak sağlıyor.
 
Yolculuk hesapla özelliği sayesinde taksi çağırmadan ücret tahmini de yapabilen uygulama, 3 farkı ödeme yöntemi sunuyor. Sarı taksinin 4 TL., Turkuaz taksinin 4.60 TL. ve Siyah taksinin 8 TL. açılış ücreti var. Sarı taksi için minimum ücret 10 TL. iken, Turkuaz takside 11.50 TL., Siyah taksi de ise 20 TL. oluyor.
 
Taksiler bir tablet, iki yönlü kamera ve panik butonuna sahip olmak zorunda. Ekipmanları İBB temin ediyor. Platformu kullanacak olan taksiler yapılacak yolculuk başına İBB’ne komisyon ödüyor. Platformu kullanan taksicilerin uygulama haricinde yoldan müşteri almalarının veya rakip başka bir platformu kullanmalarının önünde herhangi bir engel de yok.