24 OCAK 2019 PERŞEMBE

Tesla’dan üçü birarada!

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, dünyanın dört gözle beklediği Tesla Semi e-Trucks, en uzun mesafe giden e-Roadster ile e-Kamyonet’ini ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde düzenlenen bir etkinlikle tanıttı...

Ekleme: 24 Kasım 2017 Cuma 23:47/ Güncelleme: 24 Kasım 2017 Cuma 23:47

0’dan 100 km/s hıza sadece 1.9 saniyede ulaşabilen spor otomobil, tam dolu şarj ile 1000 km. yol giderek bilinen tüm rekorları alt üst etmeye hazırlanırken, ayrıca, Eylül Ayı’nda ipuçlarını verdiği Kamyonet’ini de tanıttı...

 

Tesla’nın yeni model arabası Tesla Roadster ve dünyanın dört gözle beklediği elektrikli kamyonunu ve süpriz olan Kamyonet’i ilk kez tanıttı. Musk, tanıtımda yeni otomobili Roadster için “Çok çabuk hızlanan, inanılmaz bir araç yapmak istedik” sözleriyle başladı. Ayrı ca, yeni elektrikli kamyonu Semi Truck’ı için de “Bugatti Chiron”dan daha aerodinamik olduğunu ve “Mermi” dediği Truck’ın sürtünme oranının 0.36 olduğunu açıkladı.
 
Tam ağırlık ile 800 km. menzile sa- hip olan Semi Trucks’ın aktarım parçaları için 1 Milyon km. garantisi veriliyor. (dünya çevresinde 40 turdan fazla) Ayrıca, 40 dakikalık şarjla 640 km. giderken, %5 eğimli yolda saatte 105 km/s hızla yol alabiliyor. Ortalama bir dizel TIR’ın aynı eğimli yolda çıkabileceği maksimum hız ise 70 km/s. Tesla Semi Truck 0’dan 100 km. hıza 5 saniyede çıkıyor. Araç tam dolu bu hıza 20 saniyede ulaşacağı belirtiliyor.
Tesla Motors, sürpriz bir hamleyle yeni Roadster’ı da tanıttı, zira bakıldığında Tesla Motors’un bir spor aracı bulunmuyordu. Roadster ile Tesla Motors, doğrudan Ferrari, Lamborghini ve Porsche gibi ana akıma hitap eden spor otomobil markalarını hedef aldı. Araç hem tasarım, hem performansıyla -Elon Musk’ın tabiriyle- akaryakıtla çalışan tüm çok hızlı araçları hezimete uğratacak gözüküyor. Roadster, 0-100 km/s hıza 1.9 saniyede çıkıyor.
 
Tesla Motors bu veri ile birlikte bırakın Ferrari ve Porsche’yi, 2 saniyenin altında 100 km/s hıza ulaşan bir otomobil üreterek tarihe geçecek. Tesla Roadster, 160 km/s hıza 4.2 saniyede çıkıyor. Araç 400 metrelik mesafeyi (drag) 8.9 saniyede geçiyor. Tesla Roadster’ın 200 kwh bataryaya sahip olduğunu ve tam dolu batarya ile 1000 km. yol gidebildiğinin müjdesini de verdi. Tesla Motors böylece, bu üretimleri ile geçilmesi güç hız rekoru kıracak.
Tesla, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Tesla Semi Trucks’ın tanıtımı sırasında elektrikli otomobil piyasasının yeni amiral gemisi olan Roadster ile birlikte gecenin ikinci büyük sürprizi olarak Tesla kamyoneti de ilk kez resmi olarak dünya otomotiv sektörüne sunuverdi. Tesla kamyonet gerçekten de gecenin büyük sürprizlerinden biriydi çünkü, kendisi Ford F-150 SuperCrew’i kasasında çok rahatlıkla taşıyabilecek kadar büyük.
 
 
Elon Musk, “Bu, kamyonet taşıyabilen bir kamyonet” dedi. Bu da, kamyonetin normal bir kamyonet olmadığı standart üstü olduğunu gösteriyor. Sunumdan da anlaşılacağı gibi, Tesla kamyonetin tam olarak hafif görevler için tasarlandığı söylenemez. Elon Musk, Tesla kamyonetin orta vasıta kamyon (Sınıf 6) kategorisinde olduğunu ve standart sürücü belgesi ile rahatlıkla kullanılabileceğini ve tüm elek- trikli özellikler taşıdığını söylüyor.