16 KASIM 2018 CUMA

Yıl sonu yeni bir rekor bekleniyor

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün bu yılı 27 Milyar Dolar’lık ihracatla kapatmayı beklediğini belirtti...

Ekleme: 13 Ekim 2017 Cuma 21:48/ Güncelleme: 13 Ekim 2017 Cuma 21:48
BURSA-Tarihinin en yüksek dış satımını 24.7 Milyar Dolar ile 2008'de gerçekleştiren otomotiv sektörü, bugüne kadar kırılamayan rekoru, 2017 hedefini de aşarak yakalamanın hesaplarını yapıyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu yaptığı açıklamada, 2016'nın Ocak-Eylül döneminde 17 Milyar 76 Milyon 789 Bin Dolar olan sektör ihracatının, bu yılın aynı döneminde yüz de 22’lik artışla 20 Milyar 772 Milyon 791 Bin Dolar’a ulaştığını belirtti. Bu senenin, geride kalan 3 çeyreğinin, otomotiv ihracatı açısından oldukça başarılı geçtiğini ifade eden Sabuncu, rakamlara yansıdığını vurguladı.
Sabuncu, otomotiv endüstrisinin bu dönemdeki performansına dikkati çekerek, şunları kaydetti; “Ocak-Ey- lül döneminde otomotiv endüstrisi aylık bazda 2.3 Milyar Dolar’lık ortalama ihracat rakamı yüzde 22’lik yüksek bir artış oranına ulaşmıştır. Otomotiv endüstrisi Mart Ayı’nda ulaştığı 2.7 Milyar Dolar’lık ihracat rakamı ile aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırmıştır. Yine Ma- yıs ve Haziran Ayları’nda ise 2.5 Milyar Dolar’ın üzerinde ihracata imza atılmıştır. Ağustos Ayı dışındaki tüm aylarda 2 Milyar Dolar’ın üzerinde ihracata imza atılırken, Ağustos Ayı’nda da 1.8 Milyar Dolar ile tüm zamanların en yüksek ağustos rakamına ulaşılmıştır.”
Dolayısıyla yıl sonu hedeflerinin üzerine çıkılacağını tahmin ettiklerini dile getiren Sabuncu; “2017’de, hedeflenen 27 Milyar Dolar’lık ihracat rakamına ulaşılarak yılın kapanması hatta hedefin üzerine çıkılmasını bekleyebiliriz. Bu, tüm zamanların ihracat rekoru olacaktır” dedi.
Sabuncu, sektör ihracatındaki başarıda en büyük payın binek otomobil ihracatından geldiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi; “Ocak-Eylül döneminde binek otomobillerde yaşanan yüzde 58 ihracat artışı endüstri ihracatında temel belirleyici etken olarak öne çıkmıştır. Binek otomobillerin otomotiv ihracatı içerisindeki payı yüzde 42 olmuştur. Diğer ana mal gruplarında ise tek haneli de olsa ihracat artışı devam etmiştir. Yılın dörtte üçü geride kalırken yan sanayi ihracatı yüzde 5, otobüs minibüs midibüs ihracatı ise yüzde 7 artmıştır.”
 
Türkiye'de üretilen yeni modellerin etkisinin özellikle binek otomobiller ihracatında yüksek oranda artışlara neden olduğunu ifade eden Sabuncu, diğer taraftan Avrupa Birliği (AB) pazarındaki büyümenin devam etmesinin de sektör ihracatına olumlu yansıdığını anlattı. Sabuncu, ocak-ağustos döneminde AB binek otomobil pazarının yüzde 4.5; ticari araçlar pazarının ise yüzde 3.7 büyüdüğünü, bunun da otomotiv ihracatı açısından pozitif bir durum yarattığını dile getirdi.