24 OCAK 2019 PERŞEMBE

Kamu hizmetlerinde “Akıllı”laşma zamanı

Hiperbağlı dünyada dijitalleşmenin en çok değiştirdiği alanlardan biri kamusal hizmetler olacak. Hükümetler ve yerel yönetimler gelecekte her işlemi “Akıllı” olarak yapmak zorunda kalacaklar...

Ekleme: 13 Ekim 2017 Cuma 21:28/ Güncelleme: 13 Ekim 2017 Cuma 21:28
DİJİTALLEŞME sayesinde aygıtların ve evlerin ötesinde, yakın bir gelecekte kamu hizmetleri ve hükümetlerin de “Akıllı”laşmak zorunda kalacağı belirtiliyor. SAP Güney Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Endüstrilerden Sorumlu Genel Müdür Danny Van Heck, dijitalleşmeyle geldiğimiz çağı; “Katlanan bir hızla dijital ve hiper bağlı ağlar dünyası” olarak tanımlıyor. Van Heck, insanın geleceği için; “Kurumlar, insanlar ve nesnelerin çok daha bağlantılı olduğu, birbiriyle veri paylaştığı ve her seferinde faaliyet yapış şeklimizin değiştiği bir dünya dijital” diyor.
Bankacılık olsun, ilaç olsun, kurumların ve insanlarının birbirine bağlı olduğunu belirten Van Heck; “Artık havaalanından otelime Uber'le gidiyorum. Birkaç yıl öncesine kadar taksi sırasına girip bekliyorduk. Son Uber yolculuğumda şöför beni tanıyabilmek için görüntülü arama yaptı! İnanabiliyor musunuz? Ayrıca, faturamı cep telefonumdan alıp masrafımı şirkete iletebildim. İşte, hiper bağlılıktan kastettiğimiz bu” diye belirtiyor.
Dijitalleşmenin konaklama sektöründen toplu taşımaya, bankacılıktan perakendeye, özellikle de sağlık, eğitim ve ulaşım gibi kamusal hizmetleri çok değiştirdiğine değinen Van Heck artık herşeyin yazılıma dönüştüğünü söylüyor; “Olay artık hardware değil, şimdi herşey yazılım” diyor. Trafik ışıklarının akıllı şehir çözümleri sayesinde trafiğin yoğunluğuna göre yanıp söndüğünü belirten Van Heck, “Sıkışan kavşaklarda yol açılana kadar iki tarafa da kırmızı yanmasını öğreniyor sistem machine learning teknolojisiyle ve verdiğiniz kamusal hizmetler dijitalleşme ile smart hale geliyor” diyor.
Sağlık sektörü düşünüldüğünde bunun sigorta sektörüyle ve akademik araştırmalar kısmıyla bağlantılı olduğunu, ilaç üreticilerinin ve kamu hizmetlerinin de hiper bağlı sektörler olduğunu aktarıyor.
Van Heck, “Postane hizmetleri de eskiden kamusal bir hizmetken şimdi sosyal bir ekonomik faliyete dönüştü ve artık yerel posta hizmetleri Fedex gibi devlerle rekabet etmek zorunda” diyor. 
Apple’ın bankacılık sektörüne girmek istediği, Amazon’un online alışveriş platformuyken artık bulut hizmet sağlayıcısı da olduğu, Carrefour gibi zincir marketlerin Belçika’da ve bazı ülkelerde kredi kartı sunarak bankacılık çizgilerine dokunduğunu, Tesla’nın araba üreticisiyle enerji inovasyonları da yaptığını vurgulayan Van Heck, “Artık sektörler arasındaki çizgiler dikey değil ve birbirlerine geçiyor ve sınırlar bulanıklaşıyor. Bu da, gelecekte akılsız kalmayacak anlamı taşıyor” diyor.