19 EYLÜL 2018 ÇARŞAMBA

Sanayi 4.0’ın gücü yüksek hız kaynaklı

Fabrikalarda, sistemin birbiriyle haberleşmesini gerektiren Sanayi 4.0 evresinde, üretimde yüksek verimlilik önemli hale geliyor...

Ekleme: 15 Eylül 2017 Cuma 22:23/ Güncelleme: 15 Eylül 2017 Cuma 22:23
FARKLI üreticilerin geliştirdiği cihazların birbirleriyle entegrasyonunu sağlaması için yüksek hızlı bir kontrol ve haberleşme sisteminin oluşturulması ile yani, endüstriyel ağ teknolojisi ile mümkün oluyor. Gıda, ilaç, beyaz eşya, bina otomasyonu gibi pek çok farklı sektörde makine ve proses kontrolü için ideal çözümler sunan yazılımlar, otomotiv sektöründe de yoğun olarak tercih ediliyor. Yüksek performanslı güvenilir iletişim imkanı tanıyan bu yazılımlar Ford Mustang ve Mazda 6’nın üretildiği AutoAlliance tesisi, Kia Motors Company’nin Kwangju Fabrikası, Beijing Hyundai Motor Company üretim tesisi ve Honda Motor’un Yorii Fabrikası’nda kullanım başarısıyla dikkat çekiyor.
Sanayi 4.0 evresi ile akıllı fabrikalarda tüm makine ve sistemlerin birbiriyle iletişim kurması nedeniyle üretim süreçlerindeki büyük veri miktarı hızla artıyor. Artan iletişim verilerinin ise güvenilir bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Geniş hacimli veri, çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak takip edilerek süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesine olanak sağlıyor. İşte bu noktada devreye, kontrol ve iletişim linki giriyor. 
Etkili bir fabrika ve proses otomasyonu sağlamak üzere hem kontrol, hem de bilgi amaçlı verileri yüksek hızlı olarak işleyen yazılım, fiilen en yüksek bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet ağı olarak öne çıkıyor. Genel olarak saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızla, saniyede bir gigabit ile haberleşme imkanı sunuyor.
CLPA (CC-Link Partner Association), otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek açık gigabit etherneti olarak, rakipsiz bant genişliği sayesinde Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal bir çözüm sunuyor. CLPA’nın temel faaliyet alanları arasında; CC-Link IE ve CC-Link teknik spesifikasyonlarının oluşturulması yer alıyor.