19 EYLÜL 2018 ÇARŞAMBA

Gebze’ye Uluslararası Teknoloji Bankası

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, BM Heyeti ile Gebze’de kurulacak olan Uluslararası Teknoloji Bankası’nın imzasının atılacağını açıkladı...

Ekleme: 21 Ağustos 2017 Pazartesi 14:10/ Güncelleme: 21 Ağustos 2017 Pazartesi 14:10
ANKARA-Türkiye’deki Uluslararası Teknoloji Bankası’nın Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde kurulması planlanıyor ve “Türkiye ile BM arasında” ev sahibi ülke anlaşmasının bu ay içinde hazırlanması ve imzalanması bekleniyor. İmzaların ardından Gebze’deki ofis alanıyla çalışanların belirleneceği ve bu yıl Uluslararası Teknoloji Bankası faaliyetlerine başlayacağı dile getiriliyor. BM önderliğinde ve TÜBİTAK koordinasyonu ile kurulacak olan Uluslararası Teknoloji Bankasında finansman gönüllülük esasıyla sağlanıyor. Donör ülke olan Türkiye, ilk 5 yıl için yıllık 2 Milyon Dolar mali destek verecek. Teknoloji Bankası kurulduktan sonra ise BM üyesi birçok ülkenin de bankaya destek sağlaması bekleniyor. Ayrıca, dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin de bankaya ciddi oranlarda destek vermesi öngörülüyor.
Bakan Özlü, kurulum sürecinde danışmanlık yapması ve önerilerde bulunması amacıyla “Yüksek Düzeyli Uzmanlar Paneli” oluşturulduğunu ve BM heyetinin bakanlığı ziyaret ederek bu kapsamda mali, ay- ni yardım anlaşması konularını görüştüğünü ekliyor. Bakan Özlü’nün ifadelerine göre Uluslararası Teknoloji Bankası faaliyete geçtiğinde, öncelikle, en az gelişmiş ülkeler için bir ihtiyaç analizi yapılacak ve eksiklikler doğrultusunda hizmet sunulacak. Söz konusu ülkelere, bilim ve teknoloji politikalarının geliştirilmesi, uygulanması, yönetişim mekanizmala- rının kurulması konusunda eğitim ve destek verilecek. Ülkemiz bu yolla dünyadaki gelir adaletsizliğinin ve kalkınma düzeylerindeki büyük farklılıkların azaltılması yönündeki çabalara katkı sağlamayı amaçlıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde 2011 yılında katıldığı BM En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı’nda bir taahhüt paketi açıklamış, 70. BM Genel Kurulu’nda da Uluslararası Teknoloji Bankası’nın Gebze’de kurulmasına karar verilmişti.