26 MART 2019 SALI

Ovit Tüneli açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılında temelini attığı Rize’nin 138 yıllık rüyası olan Ovit Tüneli’nin resmi açılışını gerçekleştirdi...

Ekleme: 15 Haziran 2018 Cuma 01:48/ Güncelleme: 15 Haziran 2018 Cuma 01:48
RİZE-412 milyon 366 bin liraya mal olan Ovit Tüneli ile yılın 6 ayı kapalı Rize-Erzurum arasındaki ulaşım 4.4 km. kısaldı ve 12 ay boyunca kesintisiz ulaşım sağlanmış oldu. Açılışta bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tünel ile Karadeniz limanlarına ulaşım kısalacağı için bölgenin ticaret trafiği de artacak” dedi.
 
STRATEJİK TÜNEL
Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ovit Dağı’nın zorluğunu Rize ve Erzurum halkı gayet iyi biliriz. Kışın tüm uğraşlara rağmen aylarca buralar trafiğe kapalı mıydı? Bu tünelin 14 km. uzunluğu var. Ovit Geçidi herhangi bir tünel değil. Aynı zamanda bu geçit Avrupa ve Orta Asya’ya açılan Kafkasya koridoru üzerinde bulunma- sı sebebiyle stratejik bir öneme sahip. Türkiye’nin kuzey-güney ulaşım hattının başlangıç yerinde bulunan Ovit Geçidi’ni bu tünel yapılmadan önce ancak 11 km. tırmanıp sonra da 10 km. inerek geçmek mümkün- dü. Kendisi zaten zorlu olan bu güzergah kışın aşılmaz hale gelmişti. Bu projeye ilk başladığımızda bazıları ne diyordu hayal, burayı yapamazlar. Yaptık mı, bitirdik mi? Çünkü, 1880’den beri bu proje hep konuşulmuştur, ama yapılamamıştır. Prensip olarak katılmadığım temel atma törenlerine burada katıldım. Bir inancım vardı bunu yapmamız gerekiyordu. Bugün bu sözümüzü gerçekleştirdik ve bu kış Ovit Tüneli hiç kapanmadı. 2012’de başladığımız Ovit Tüneli’ni sizlerin emrine sunuyoruz. Tünelin hizmete girmesiyle bu yıl nasıl ki hiçbir sıkıntı yaşamadıysak yol da 4 km. kısalıyor. Karadeniz limanlarına ulaşım kolaylaşacağı için ticaret trafiğinde gözle görülür artış olacak.”
Osmanlı döneminde günde- me gelen Ovit Tüneli, 14.3 km. ’lik uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun tüneli niteliğini taşıyor. Rize’nin İkizdere ile Erzurum’un İspir İlçeleri arasında kışın çoğu zaman kapanan karayolunda ulaşımı sağlayacak. Projeyle, kasım ile nisan ayları arasında yoğun kar yağışı nedeniyle trafiğe kapanan İkizdere-İspir arasında 2600 rakımlı Ovit Dağı Geçidi, yılın tamamında trafiğe açık olacak. Ovit- ’in bin 710 metre uzunluğunda yaklaşım tüneli ve bin 369 metre uzunluğunda çığ tüneli bulunuyor. Türkiye’nin 138 yıllık hayali olan Ovit Tüneli ilk olarak 1880 yılında Osmanlı’nın kalkınma çalışmalarında yer almış, yapımı yıllarca gündemden düşmemişti. 
Ovit Tüneli’nin temeli 13 Mayıs 2012’de atıldı. Tünel 22 Kasım 2017’de bölgedeki kar yağışı nedeniyle Ovit Geçidi’nin ulaşıma kapanmasının ardından tek tüpten ulaşıma açıldı. Ovit, geçtiğimiz Nisan Ayı’nda da tüneldeki eksiklerin tamamlanması için ulaşıma kapatılmıştı.