23 OCAK 2019 ÇARŞAMBA

Yerli E1000 testlerini başarılı geçti

Çekiş ve kontrol sistemleri ile Türkiye’de yerli olarak üretilen en güçlü araç olan E1000 Elektrikli Lokomotifinin “Yerinde İnceleme ve Sonuç Raporu Toplantısı”, Eskişehir TÜLOMSAŞ tesislerinde yapıldı...

Ekleme: 3 Mart 2016 Perşembe 14:21/ Güncelleme: 3 Mart 2016 Perşembe 14:21

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün Müşteri Kurum olarak yer aldığı, TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü’nün yöneticiliğini ve TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü’nün yürütücülüğünü yaptığı “E1000 Tipi Elektrikli Lokomotif Geliştirilmesi” isimli projenin “Yerinde İnceleme ve Sonuç Raporu Toplantısı” 26 Şubat 2016 tarihinde Eskişehir TÜLOMSAŞ tesislerinde yapıldı. Toplantıya Devlet Demiryolları İşletmesi (DDYİ) Genel Müdürü Ömer Yıldız, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Ali Tavlı, TÜBİTAK KAMAG Grup Yürütme Komitesi Sekreteri Mustafa Ay, DDYİ Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve ilgili teknik personel, proje personelleri ve proje izleyicileri katıldı.

 

E1000 NEDİR?

Çekiş, kontrol sistemleri ile, Türkiye’de yerli olarak üretilen en güçlü araç durumunda olan E1000 Projesi ile TCDD’nin manevra ve kısa mesafe yük taşıma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, modern AC sürüş sistemine sahip 1 MW gücünde elektrikli lokomotif geliştirilmesi ve prototip üretimi yapıldı. Dünyada sadece gelişmiş ülkelerin sahip olduğu ve raylı araç sektöründe katma değeri en yüksek bileşenlerden olan cer konverteri, cer kontrol ünitesi, merkezi kontrol ünitesi gibi raylı araç sürüş ve kontrol sistemleri yurt içinde tasarlandı ve üretildi.