23 OCAK 2019 ÇARŞAMBA

İZBAN’dan sevgilerle

İZBAN’ın Torbalı hattı, “Sevgililer Günü”nde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir BB Başkanı Kocaoğlu tarafından açıldı...

Ekleme: 18 Şubat 2016 Perşembe 19:57/ Güncelleme: 18 Şubat 2016 Perşembe 19:57

TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan İzmir Banliyö Sistemi İZBAN’ı Torbalı (Tepeköy)’e kadar uzatan 30 kilometrelik yeni ilave hattın açılışı törenle gerçekleştirildi. Hattın açılışı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, partilerin il başkanları, muhtarlar, davetliler ve kalabalık bir halk katılımı ile gerçekleştirildi.

 Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, merkezi hükümet ve yerel yönetimin, Ankara'nın ve İzmir'in güzel bir ortak projesinin açılışını yaptıkların söyledi. Açıldığı günden bu yana İZBAN’da büyük hizmet yapıldığını söyleyen Bakan Yıldırım; “İzmir’in nüfusu 4 Milyon. Bu rakamdan 80 kat daha faz la yolculuk olmuş. Ne kadar güzel bir hizmet değil mi? Bu örnek işbirliği, şimdi Torbalı’dan Selçuk’a da devam ediyor. Bir sene sonra Selçuk’u da açacağız. Bergama’nın projeleri bitti. Bu sene içerisinde inşallah bir aksilik olmazsa Bergama’yı da bağlamış olacağız. Böylece İZBAN, dünyanın en uzun raylı sistem toplu taşımacılığı haline geliyor, toplam 187 km. 2 Bin 400 üzerindeki sistemler incelenmiş, İzmir İZBAN projesi ‘en iyi, en başarılı işbirliği toplu taşıma projesi’ olarak birinci olmuştu” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da konuşmasında İzmir’deki uzlaşı kültürüne vurgu yaptı. Başkan Kocaoğlu, “Birlikte iş yapabilme kültürünü her şeyin üstünde tutarak; birbirimize kuşkuyla değil güvenle yaklaşarak; siyasi bağnazlıkları bir kenara bırakarak ve yakalarımızdaki rozetlerin farklılığına aldırış etmeden el ele vererek neler yapabileceğimizi, bugün buradan bir kez daha  cümle aleme ilan ediyoruz” dedi. İZBAN’ın temelinde işbirliği, uzlaşma ve hoşgörünün olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu; “Bir araya gelmek bir başlangıç, beraberliği sürdürmek bir ilerleme, beraber çalışmak gerçek bir başarı ise, biz bunu ‘hoşgörü kenti İzmir’de gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.