22 MART 2019 CUMA

“Sürücüsüz” metro geliyor

Anadolu Yakası’ndaki toplu ulaşımayı kolaylaştıracak yeni Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy metro hattı, Türkiye’nin ilk “Sürücüsüz” metrosu olurken, aynı zamanda da “Peron kapı” sistemi kullanılacak...

Ekleme: 11 Şubat 2016 Perşembe 14:24/ Güncelleme: 11 Şubat 2016 Perşembe 14:24

İstanbul, ulaşımdaki dönüşümünde teknolojinin yeni nesil uygulamalarını kullanıyor. Bunun son örneği, Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy metro hattı. Hat, 20 km. ve 16 istasyon ile depo sahası ve depoya bağlanan 2 Bin 750 metre tünelden oluşuyor ve hatta 126 vagon hizmet verecek. Çalışmaların 24 saat aralıksız sürdüğü metro inşaatında 2 bin 430 personel, 11 istasyonun bir an önce tamamlanması için hizmet veriyor. Şu anda istasyonda elektromekanik sistemlerle tavan ve yan duvarların kaplaması yapılıyor. Üsküdar-Çekmeköy hattının tamamlanmasıyla Anadolu Yakası’nın ana ulaşım ağının önemli bir aksı tamamlanmış olacak. Türkiye’nin ilk “Sürücüsüz” metro hattı olma özelliğiyle dikkat çeken Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy hattı, yıl sonunda hizmete girecek. Aynı zamanda Anadolu Yakası’nın ikinci metrosu olacak hatta yine ilk kez “Peron kapı” sistemi uygulanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni metro hattıyla vagonlara biniş sisteminde de değişikliğe giderek, vatandaşların güvenliği için vagon girişlerine “Peron kapı” yerleştirecek. Otomatik sistemle kendisini park edebilme özelliğine sahip “Sürücüsüz” metroda, sürücü kabini olmayacağı için yolcular en önde tünelleri izleyerek seyahat edebilecek. Vagonlardaki olağan durumlara karşı da istasyon yönetimi vagonların içini kameralarla gözetleyecek.

KENDİNİ YÖNETECEK

Paris, NewYork gibi dünyanın en büyük metro istasyonlarından bile daha konforlu olacak yeni metro hattında engelli vatandaşlar, hiçbir yardım almadan metroyu kullanabilecek. Üç ilçeden geçecek olan metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe’nin de aralarında bulunduğu 16 istasyon yer alacak. Çekmeköy-Sancaktepe’den Üsküdar 24, Kartal 59, Yenikapı 36, Taksim 44, Hacıosman 68, Havalimanı 68 dakika sürecek.