02 MART 2021 SALI

İslam Kalkınma Bankası raylı sisteme destek oldu

Antalya, Kayseri ve Gaziantep Büyükşehirleri’ndeki raylı sistem projelerinin geliştirimesi için 66 tren alımı, İslam Kalkınma Bankası finansman desteğiyle sağlandı...

Ekleme: 8 Aralık 2019 Pazar 23:13/ Güncelleme: 8 Aralık 2019 Pazar 23:13
İSTANBUL-İstanbul’da gerçekleştirilen İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun toplantısında, İLBANK ile İslam Kalkınma Bankası arasında 150 Milyon Euro’luk raylı sistem projeliri için finansman anlaşması imzalandı. Kayseri Hafif Raylı Ulaşım Projesi için 30 Milyon Euro, Gaziray Banliyö Hattı ve Hafif Raylı Ulaşım Projesi için 63 Milyon Euro kredi anlaşması yapıldı.
İller Bankası (İLBANK) Genel Müdürü Yusuf Büyük, imza töreni sonrası yaptığı açıklamada; “İller Bankası olarak dış finansman yoluyla ‘Kentiçi Ulaştırma Programı’ kapsamında yürüttüğümüz ilk kentiçi toplu taşıma projemizin 150 Milyon Euro’luk İslam Kalkınma Bankası finansmanı ile Antalya, Kayseri ve Gaziantep’te birkaç raylı sisteme destek sağlandı. Öncelikle, Antalya’da 15 istasyondan oluşan 18.1 km.’lik 2. Aşama Meydan-Havaalanı-Expo Raylı Sistem Projesi için 18 araç alımı, 29.5 Milyon Euro tutarındaki İslam Kalkınma Bankası finansmanı ile sağlandı. Ayrıca, Kayseri’de 1. ve 3. etapları yapılacak raylı sistem projelerinin 5.5 km.’lik hat ve 8 istasyondan oluşan 2. etabının yapımına ilave olarak alınacak 16 tren için 30 Milyon Euro finansman temin edilecek” dedi.
Gaziantep’te ise 16 istasyondan oluşan 25 km.’lik Gaziray Banliyö Hattı ve Hafif Raylı Ulaşım Projesi için 32 araç alımı için toplam 63 Milyon Euro finansmanı da yine İller Bankası aracılığıyla İslam Kalkınma Bankası kaynaklarından kullandırılacak.
İslam Kalkınma Bankası Grubu ile Türkiye’deki farklı projeler için gerçekleştirilen imza törenine, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Bandar Hajjar, İLBANK Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın katıldı.
Çerçeve Anlaşması 29 Ağustos 2016 tarihinde imzalanan “Kentiçi Ulaşım Projeleri” ile sürdürülebilirliğin üç temel unsuru olan çevresel, finansal ve sosyal sürdürülebilirlik alanlarındaki uluslararası tecrübeler Türkiye’de uygulanacak. Proje ile katılımcı belediyelerin planlama kapasitesi artacak, hedeflenen toplu taşıma hizmetleri daha konforlu ve sürdürülebilir olacak.