08 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA

İstanbul Havalimanı metro kazısı başlıyor

30 ayda tamamlanması planlanan, İstanbul Havalimanı’na gidecek metronun kazı çalışmaları başlıyor. 8 makineli kazıda günde 64.5 metre mesafe geçilecek...

Ekleme: 1 Eylül 2019 Pazar 11:48/ Güncelleme: 14 Eylül 2019 Cumartesi 01:48
İSTANBUL-Tam kapasite çalışmaya başladığında, dünyanın en büyük havalimanı unvanını kazanacak İstanbul Havalimanı’na, yine rekorlarıyla konuşulacak bir metro geliyor. İstanbul Havalima- nı-Halkalı Metro Hattı’nda ilk tü- nel kazısı bu ay başlıyor.
28 km.’lik hattın kazı çalışması için 2 tünel açma makinesi Kayaşehir Bölgesi’nden, 6 makine de Arnavutköy’den kazıya başlayacak. Halkalı ve Gayrette pe Hattı’nda bir günde 64.5 met- re ilerlenerek, kırılan rekorun da önüne geçilmesi hedeflenirken, bütün hafriyatın 75 günde bitirilmesi planlanıyor. İstanbul Havalimanı’nı şehrin merkezine bağla- yacak olan Gayrettepe Metrosu- ’nda da tünelin ucu göründü.
İstanbul Havalimanı’nı şehir merkezine bağlayacak iki hattan biri olan Gayrettepe’de tünelin ucu görünürken, Halkalı hattında da tünel açma makineleri kazıya başlamak için son hazırlıklarını yapıyor. Tek yönde günde 70 Bin yolcuya hizmet vermesi beklenen ve toplam 28 km. uzunluğundaki hattın kazısı iki ayrı firma tarafından yürütülecek. Kazı işini yü- rütecek olan E-Berk Grup’un İş Geliştirme Uzmanı Kaan Yavuz, son hazırlıklarla ilgili şu bilgileri verdi; “Halkalı hattının yaklaşık 8 kilometrelik mesafesinde tünel açma işini biz yürüteceğiz. Gidiş geliş olmak üzere top lamda 15.9 km. tünel açacağız. 6.56 metre çapındaki iki makineden birisi İstanbul’da hazır hâlde bekliyordu. Daha önce Dudullu-Bostancı metro hattın da çalışan makineyi de Ankara’daki fabrikamızda 5.5 ayda revize ettik ve geçen hafta İstanbul’a gönderdik. Kurulum çalışmaları başladı. Bir ay içeri sinde kazıya başlamayı planlıyoruz. Kayaşehir bölgesindeki şafttan gireceğiz. 2.5 yılda bitir meyi öngörüyoruz. Hattın geri kalan kısmındaki çalışmayı da Kolin-Kalyon-Cengiz ortaklığı yürütecek. Arnavutköy’den girecekler, toplam altı makineyle çalışacaklar. Onlar da kısa sürede kazıya başlıyor.
Gayrettepe Hattı’nda iyi bir ilerleme sağlanmıştı. Gün- de 64.5 metre ilerleyerek Türkiye rekorunu da kırdılar. Şim di Halkalı’da kazıya başlayan E-Berk bu rekoru daha da ileri taşımayı hedefliyor. Kazacağımız yerde, kum taşı, kireç taşı gibi katmanlar da var, sulu böl ge de var ama tecrübemize ve ekibimize güveniyoruz, rekoru kıracağız” dedi.
8 km. uzunluğundaki Havalimanı-Halkalı hattı, altı istasyondan oluşacak. Tek yöne günde 70 Bin yolcu taşıması hedeflenen metro hattı, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerine hizmet verecek. Hat, Halkalı, Temapark, Olimpiyatköy, Kayaşehir merkez, Arnavutköy merkez, İstanbul Havalimanı istasyonlarından oluşacak.