16 ARALIK 2019 PAZARTESİ

İzmir raylı sistem mahir ellere teslim

Avrupa Birliği bünyesinde yürütülen “Mahir Eller Projesi”ne İzmir’in kadın metro ve tramvay sürücüleri damga vurdu. Metro ve tramvayda 14 kadın personel bulunuyor.

Ekleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:34/ Güncelleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:34
 
İZMİR-Bir Avrupa Birliği Projesi olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile işbirliği içinde yürütülen “Mahir El ler Projesi”ne İzmir Metro A.Ş., bünye sindeki 3 meslek grubu da dahil edildi. Proje kapsamında, “Kent içi Raylı Sistemler Katener Bakım Elemanı” ve “Kentİçi Raylı Sistemler Trafik Kontrolörü” meslek gruplarında personeli belgelendirilen ilk kurum olmayı başaran İzmir Metro A.Ş. proje kapsamında en fazla kadın sürücü personeli barındıran kurum olma unvanını da elde eti.
Projeye dâhil edilen, İzmir Metro A.Ş.nin 16 personeli, “Kent içi Raylı Sistemler Katener Bakım Elemanı”, 33 personeli “Kent İçi Raylı Sistemler Trafik Kontrolörü”, 20 personeli ise “Kent İçi Raylı Sistemler Tren Sürücüsü” kategorilerinde yeterlilik belgesi almaya hak kazandı. “Katener Bakım Personeli” ve “Trafik Kontrolörü” meslek gruplarında proje kapsamında belgelendirilen ilk kurum İzmir Metro A.Ş. oldu. “Kent İçi Raylı Sistemler Tren Sürücülüğü” programına katılan İzmir Metrosu ve İzmir Tramvayı’nda görevli 20 tren sürücüsünün 14’ünün ka dın olması da dikkat çeken bir diğer unsurdu. İzmir’in kadın metro ve tramvay sürücüleri, projede kadınların en yoğun olarak temsil edildiği meslek grubunu oluşturdu. Programa katılanlar yeterlilik belgesine hak kazanmak için önce teorik sınava tabi tutuldu, başarı olanlar ise sahada sınava alındı. Değerlendirme, ulusal meslek standartlarına ve yeterlilik lerine göre yapıldı. Böylece projeye da hil edilen İzmir Metro A.Ş. personelinin tamamı, yeterliliğinin “Ulusal Meslek Standartları”nda olduğunu kanıtladı.
AB finansmanı ile yürütülen proje, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile 12 ilde mesleki yeterliliği tescillenen personel yetiştirmeyi amaçlıyor. Projenin İzmir ayağını EBSO yürütüyor.