19 EKİM 2019 CUMARTESİ

Antalya’da raylı sistem uzuyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “3. Aşama Raylı Sistem, Temmuz Ayı sonu itibarıyla Otogar’dan Varsak’a kadar açılmış olacak” dedi...

Ekleme: 7 Temmuz 2019 Pazar 21:47/ Güncelleme: 7 Temmuz 2019 Pazar 21:47
ANTALYA-3. Aşama Raylı Sistem hattı ile ilgili süreci yakından takip eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Muhittin Böcek, Başkan Danışmanı ve Sözcüsü Cem Oğuz ve Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Hülya Atalay ile birlikte incelemelerde bulundu. Raylı sistem inşaat alanında çalışan işçilerle selamlaşan Başkan Böcek, inşaatın tünel bölümünü de gezdi.
Başkan Böcek, Temmuz ayı sonu itibarıyla 3. Aşama Raylı Sistem Hattı’nın Otogar ‘dan Varsak’a kadar olan bölümünün açılmış olacağını belirterek, “Bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Allah kaza bela vermeden hayırlısıyla sevgili Kepezli hemşerilerimizin hizmetine Temmuz ayı sonunda inşallah açmış olacağız. O zamana kadar da 28 test tamamlanmış olacak” diye konuştu.
3. Aşama Raylı Sistem Hattı’nın Varsak ‘tan Zerdalilik’e kadar olan toplam uzunluğunun 24,4 km olduğunu ifade eden Başkan Böcek, hattın geri kalanı için de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Başkan Böcek, “Otogar’ı geçince tünelin çalışmaları devam edecek. Akdeniz Üniversitesi’nden ve Mel- tem’den nostaljitramvayı hattına ulaşıp toplamı 24,4 km olan çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
1 Nisan 2019 tarihi itibariyle Varsak-Otogar arasında yapımı tamamlanan hatta sistemi durduran yüklenici firma, araç-durak ve güzergâh gabarisi uyum testleri, elektrik altyapısı-kataner sistem-dezeksman ve trafo bağlantısı testleri ile sistem seyir süresi-güzergah üzeri kavşak sinyalizasyon süreleri tespiti testlerini tamamladı. Yüklenici firma, durak isimlendirme, bilet sistemi ve engelli yönlendirmelerine yönelik çalışmalarına da devam ediyor. Bahse konu işlerin yapımının Temmuz ayı sonunda tamamlanmış olması hedefleniyor. Bunun ardından Varsak-Otogar arasındaki 11 km’lik hattın geçici kabulü, Büyükşehir Belediyesi meclisine sunumu ve belirlenen sözleşmesi şartlar altında Ulaşım A.Ş.’ye devri gerçekleştirilecek.