26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

İlk uluslararası tren Marmaray’dan geçti

Marmaray Boğaz Tüp Geçişi’nin ardından Gebze-Halkalı Banliyö Hatları’nın hizmete girmesiyle Avrupa-Asya arasındaki kesintisiz demiryolu ulaşıma başladı...

Ekleme: 29 Mart 2019 Cuma 19:24/ Güncelleme: 29 Mart 2019 Cuma 19:24
İSTANBUL-Azerbaycan Demiryolları tarafından İsviçre’de imal ettirilen ve Ankara-Bakü arasında yolcu taşımacılığında kullanılması planlanan vagonlardan oluşan özel yolcu treni, 21 Mart Perşembe günü Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Tren, İstanbul’daki seyri süresince Halkalı’dan sonra banliyö hattı ve Marmaray Tüp Geçişi’ni kullanarak Ankara’ya (Marşandiz) geldi. Özel yolcu treni, daha sonra Kayseri-Sivas-Erzurum-Kars üzerinden Tiflis’e, ardından son durağı olan Bakü’ye ulaştı.
Ankara-Bakü arasında yolcu taşımacılığı için kullanılan tren vagonları, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’daki demiryolu hatlarının ray açıklığının farklı olması dikkate alınarak imal edildi. Türk demir yolu hatlarında- ki bin 435 milimetre ile Gürcistan ve Azerbaycan’daki bin 520 milimetre ray açıklığına uygun imal edilen boji (tekerlek-dingil) sistemine sahip tren, sınırda beklemeden seyrine devam etti.
Marmaray Boğaz Tüp Geçişi ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hatlarının ardından Gebze-Halkalı banliyö hatlarının da hizmete girmesiyle Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz demir yolu ulaşımı mümkün hale geldi.