19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

Aktarmasız metro seferleri başladı

Henüz test aşamasında olan Kızılay’ı ara durak haline getiren uygulamada Koru’dan yola çıkan vagon kesintisiz şekilde OSB-Törekent’e kadar gidiyor...

Ekleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:33/ Güncelleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:33
ANKARA-Ankaralılar’ın beklediği OSB-Törekent ile Koru İstasyonları arasında aktarmasız metro ulaşımı, “Test uygulaması” olarak başladı. Uygulama ile 15 Temmuz Kızılay Milli İrade İstasyonu’ndaki aktarma işlemi sona erdi. Yolculu olarak gerçekleştirilen test çalışmaları ile beş yıl önce Ankaralılar’ın hizmetine sunulan Çayyolu (M2) ve Sincan (M3) metroları, Kızılay Batıkent metrosu (M1) ile tek hat haline geldi. Koru İstasyonu’ndan trene binen yolcu, aynı araçla hattın diğer yöndeki son istasyonu olan OSB-Törekent’e kadar gidebiliyor. Tersi istikamette de OSB-Törekent’ten Koru istasyonuna kadar aynı trenle aktarmasız yolculuk yapılabiliyor. Aktarmasız yolculuk, 15 Temmuz Kızılay Milli İrade istasyonunu da ara durak haline getirdi. İstasyon görevlilerinden edinilen bilgiye göre, seferler 10 dakikada bir gerçekleştirilecek.
Aktarmasız yolculuğun ilk gününde istasyonlardaki bilgi ekranlarına, “OSB-Koru istasyonları arasında sinyalizasyon çalışmasından dolayı aktarmasız tren işletmesi yapılmaktadır” bilgisi yansıtıldı. 15 Temmuz Kızılay Milli İrade İstasyonu’nda duvarlara bilgilendirici duyurular asıldı. Güncellenen tren içi otomatik anons sistemleri, yolcuları bilgilendirmeye başladı. Her iki başlangıç istasyonundan yola çıkıp Kızılay yönüne giden trenlerde, “Trenimiz OSB-Törekent (ya da) Koru yönüne gitmektedir” anonsları geçildi.
Kızılay’a yaklaşan trenlerin vatmanları da yolculara, “OSB-Törekent ve Koru istasyonları arasında sinyalizasyon çalışmasından dolayı aktarmasız tren işletmesi yapılmaktadır” duyurusunu yaptı. Aktarma yapacağını düşünerek Kızılay’da trenden inen yolcular, platformdaki güvenlik görevlileri ve EGO çalışanları tarafından uyarılarak aynı araca geri binmeleri sağlandı.