21 MAYIS 2019 SALI

İstanbul’a 2 yeni metro hattı daha

Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro Hattı ile Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı projelerinin 2 hatta ait imar planlarını onayladı...

Ekleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:12/ Güncelleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:12
İSTANBUL-İBB Meclisi, geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda yeni havalimanına gidecek iki metro hattının planları ele aldı ve imar planını onayladı.
Güzergahlarından bazı revizyonlar yapılarak Meclis’e gönderilen imar planlarına ilişkin raporda, İstanbul Havalimanı-Halkalı ile Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hatları’nın hayata geçirilmesi halinde ulaşım sorununun çözümüne ciddi anlamda katkı sunacakları belirtildi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğünce ihale edildiği hatırlatılan raporda; “İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro Hattı’nın imar plan tekliflerinin Büyükşehir Belediye uhdesinde yapımı devam eden Vezneciler-Arnavutköy Metro Hattı güzergahı Fenertepe İstasyonu’nda sonlandırılacak. Her iki hat, Fenertepe İstasyonu’nda entegre olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesine çıkılan ‘Geleneksel Spor Mer- kezi Projesi’ ile ‘Olimpiyatköy İstasyonu’ etkilemişi dikkate alınarak Olimpiyatköy İstasyonu konumu; hattın boyu, planı ve profili etkilemeyecek şekilde revize edilmiş olması hususu göz önün- de bulundurulduğunda söz konusu teklif planlarının İstanbul’un ulaşım sorunlarını çözüme yöne lik olduğundan uygun olacağı değerlendirilmektedir” denildi.
Hazırlanan raporda yapılan revizyonlara da yer verildi; “Bu çalışmalar tamamlandığında Gebze-Halkalı-Marmaray Hattı ile entegre olarak İstanbul bütünündeki yerleşim birimlerini İstanbul Havalimanı ile bağlayacak ve geçtiği güzergahtaki yerleşim merkezlerine alternatif, hızlı ve konforlu toplu ulaşım sağlanacak. Bu projeler aynı zamanda bugün ve gelecekteki ulaşım sorunlarının çözümüne yönelik olduğundan kamu yararı niteliği taşımaktadır.”