19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

Proje onaylandı!

İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarını boğaz altından hem araç trafiğine, hem de raylı sistemle geçerek hizmet verecek olan 3 katlı tünel projesi onaylandı...

Ekleme: 25 Ocak 2019 Cuma 18:49/ Güncelleme: 25 Ocak 2019 Cuma 18:49
İSTANBUL-İstanbul Boğazı altından geçerek Anadolu ile Avrupa yakasındaki karayollarını birbirine bağlayacak “3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Proje si”nin plan değişikliği teklifleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, hazırladığı teklif, ra- por ve yazıları, İBB’ne gönderdi. Bunun üzerine İBB Şehir Planlama Müdürlüğü, yapılacak imar değişikliğini, rapor haline getirip Ulaşım ve Trafik ile İmar ve Bayındırlık komisyonlarına gönder- di. “Plansız sahada” bulunan kı- sımları ve bazı yerleri kapsayan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Tadilat Teklifi ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Tadilat Teklifi, ilgili komisyonlarda görüşüldü. İstanbul Boğazı’nın altından geçecek söz konusu tünel de, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünel- de, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.
“3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi”nin tüp geçidinde projenin bir ayağı İncirli’den baş- lıyor ve sırasıyla şu ilçe ve semtlerden geçiyor: İncirli, Zeytinburnu, Cevizlibağ, Edirnekapı, Sütlüce, Perpa, Çağlayan, Mecidiyeköy, Gayrettepe, Küçükyalı, Altunizade, Ünalan, Söğütlüçeşme. İkinci ayağını ise Hasdal-Çamlık arası oluşturuyor.
3 katlı tüp geçit TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası’nda İncirli’den, Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Avrupa Yakası’nda Hasdal Kavşağı’ndan Anadolu Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek.