18 HAZİRAN 2019 SALI

OTİ sistemli tren!

Çin Demiryolları, Fuxing Hızlı Trenleri’nin saatte 350 km.’ye kadar hızla otomatik olarak işlemesine olanak sağlayacak bir kontrol sistemi geliştirdiğini açıkladı...

Ekleme: 11 Ocak 2019 Cuma 20:34/ Güncelleme: 11 Ocak 2019 Cuma 20:34
Ulusal demiryolu işletmesi, 1 Ocak Salı günü Otomatik Tren İşletme (OTİ) Sistemi’nin ilk önce Hebei Eyaleti’nde Pekin ile Zhangjiangkou Kentleri arasında kullanıldığını açıkladı. Ayrıca, Otomatik Trenler’in 2022’de Kış Olimpiyatları öncesinde hizmete konulacağı da belirtildi. OTİ sistemi, makinistleri, treni istasyonlarda durdurma ve yolculara kapıları açma ve kapama gibi görevlerden kurtaracak. Öte yandan sistem, tarifeye göre treni hızlandıracak veya yavaşlatacak.
 
OTİ sistemi şimdiden Guangdong Eyaleti’nde iki adet 200 km.’lik hatta bazı yüksek hızlı trenlere yerleştirilmiş bulunuyor. Bu hızda giden trenler üzerinde OTİ ekipmanı dünyada ilk kez kullanılıyor. Geçtiğimiz yılın sonunda Çin Demiryolu Kurumu üç aylık bir OTİ alan testini Pekin ile Liaoning Eyaleti’nin Shenyang kenti arasındaki yüksek hızlı trende uygulamaya koymuştu. Uzmanlar sistemin tüm testleri başarıyla geçmiş olup düzenli kullanıma hazır olduğunu belirttiler.