18 HAZİRAN 2019 SALI

Gaziray 2020’de tamamlanacak

Bakan Turhan, Gaziantep’te yapımı devam eden yüksek hızlı tren “Gaziray Projesi” çalışmalarının 2020 yılında tamamlanacağını açıkladı...

Ekleme: 4 Ocak 2019 Cuma 20:30/ Güncelleme: 4 Ocak 2019 Cuma 20:30
GAZİANTEP-Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, tamamlandığında günde 360 Bin kişiyi taşıması hedeflenen ve yapımı devam eden yüksek hızlı tren “Gaziray Projesi” çalışmaları ile ilgili bilgi aldı. TCDD ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile inşaatına 2017 yılında başlanan “Gaziray Banliyö Projesi”nin Başpınar Bölgesi’nde bulunan şantiye alanında incelemelerde bulunan Bakan Turhan, Gaziantep’teki temasları kapsamında demiryolu ulaşımı konusunda kentin içerisinden geçen ve şehrin içerisindeki kısmını hızlı demiryolu ulaşımına uyumlu hale getirmek amacıyla başlatılmış olan “Gaziray Projesi” şantiyesinde inceleme yaptığını anımsatan Turhan, projenin bir an önce bitirilmesi için Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğüne talimatları verdiklerini belirtti.
Gaziantep’in, Türkiye’nin ve bölgesinin gelişen ve aynı zamanda büyüyen önemli bir kenti olduğunu ifade eden Turhan, Gaziantep’in sanayisi, ticareti ve turizmi ile son yıllarda büyük atılımlar yaptığını ve krizleri fırsatlara çeviren bir il olduğunu söyledi. Gaziantep’in, Türkiye’nin en hızlı kalkınan şehirlerinden bir tanesi olduğunu aktaran Turhan, sürekli büyüyüp gelişen Gaziantep’te yaşanan ulaşım sorunlarını da çözebilmek için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile “Gaziray Projesi”ni hayata geçirdiklerini anımsattı.