26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Halkalı-Gebze 2019’un ilk çeyreğinde açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan; “Gebze-Halkalı Banliyö Hatları’nın iyileştirilmesi projemizi 2019’un ilk çeyreğinde hizmete almayı planlıyoruz” dedi...

Ekleme: 21 Aralık 2018 Cuma 20:23/ Güncelleme: 21 Aralık 2018 Cuma 20:23
İSTANBUL-Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, uzun zamandır sonuçlandırılamayan Halkalı-Gebze Banliyö Hattı için açılış tarihi verdi. Bakan Turhan; “Marmaray’ın devamı niteliğindeki Halkalı-Gebze Banliyö Hatları’nın İyileştirilmesi projemizi 2019’un ilk çeyreğinde hizmete açmayı planlıyoruz. Böylece, Yüksek Hızlı Tren İstanbul Halkalı’ya kadar hizmet verecek. Bu hattın açılmasıyla 13 istasyondan 16 hatta entegrasyon sağlanacak, yaklaşık 6.5 Milyon İstanbullu, zamandan tasarruf ederek konforlu ve güvenli seyahat imkanına kavuşacak. Günde bir milyondan fazla yolcunun yararlanacağı Halkalı-Gebze arası 115 dakikaya inecek” dedi.
Bakan Turhan, 100 yıldır el değmemiş demiryolu hatlarında yapılan çalışmalarla yolcu ve yük taşımacılığımıza soluk aldırdıklarını söyleyerek; “Demiryolu sektörünün taşımacılıktaki payını ve kalitesini artırmak amacıyla demiryollarımızı serbestleştirdik. Ayrıca demiryolu ulaşımından daha fazla katma değer elde etmek adına, lojistik altyapı çalışmalarına ağırlık verdik” dedi.
Bakan Turhan, havayollarına ilişkin olarak da şunları söyledi; “Hava taşımacılığının dünyada erişmiş olduğu teknolojik ve yapısal değişiklikleri, 16 yıl gibi kısa bir zaman diliminde ülkemizde uygulayarak ‘havayolunu halkın yolu’ haline getirdik. Havayolu taşımacılığını serbestleştirerek rekabete açmanın ötesinde hava ulaşım ağını yurt geneline yaydık. Milli havayolu şirketimiz THY’yi sadece kendi insanımızın değil, dünya vatandaşlarının tercih ettiği küresel bir marka haline getirdik. Dünya’nın en büyük hava ulaşım merkezlerinden biri olan İstanbul Havalimanımızla, bu alandaki rekabet gücümüz katlanarak artacaktır” diye konuştu.