16 TEMMUZ 2019 SALI

Ankara’nın YHT Garı yaşam merkezi oldu

İki yılı geride bırakan Ankara YHT Garı, mimari ve sosyal alanları ile sadece Başkentliler’in değil, tüm yolcuların yeni yaşam merkezi haline geldi.

Ekleme: 2 Kasım 2018 Cuma 23:55/ Güncelleme: 2 Kasım 2018 Cuma 23:55
ANKARA-Ticari alanlar, kapalı ve açık otopark, cafe-restoran, iş ofisleri, çok maksatlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimleri ile otel gibi sosyal ve kültürel donatıları bulunan Ankara YHT Garı, sadece yolcuların değil, Ankaralılar için de yeni bir yaşam merkezi oldu. Yüksek hızlı demiryolu ağı başta olmak üzere banliyö ve diğer şehir içi raylı sistemlerle entegre olan Ankara YHT Garı, kolay erişilebilir ve her yere eşit mesafede bulunması nedeniyle sosyal ve kültürel etkinlikler için de tercih edilen mekânların başında geliyor. Bugüne kadar çok sayıda toplantı, konferans, çalıştay, düğün, spor karşılaşmaları ve sosyal sorumluluk projeleri gibi önemli etkinlikler Ankara YHT Garı’n ev sahipliğinde gerçekleşti.
Zemin dahil toplam 8 kattan oluşan, engellilerin en kolay ve en hızlı şekilde erişimlerinin sağlandığı Ankara YHT Garı, günlük 50 Bin yolcuya kadar hizmet verebilecek şekilde planlandı. Ankara YHT Garı, bugüne kadar binen ve inen olmak üzere toplam 10 Milyon YHT yolcusuna hizmet verdi. Aynı anda 12 adet YHT setinin yanaşabileceği, 3 adet peron ve 6 adet demiryolu hattı bulunan Ankara YHT Garı’ndan; Konya, Eskişehir ve İstanbul yönlerine 23 adet YHT çıkış, 23 adet YHT girişli olmak üzere günde toplam 46 adet YHT giriş ve çıkış yapıyor.
Yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarının devreye alınmasıyla birlikte yolcu ihtiyacını karşılamak üzere yeni YHT garlarının yapımı planlandı. Bu kapsamda, bugüne kadar Ankara YHT Garı’n yanı sıra Eryaman, Polatlı, Bozüyük ve Bilecik YHT garlarının inşası tamamlanarak hizmete açıldı.
Konya Buğday Pazarı Mevkiinde devam eden YHT Gar’ın inşasında da sona yaklaşıldı.