16 TEMMUZ 2019 SALI

“Demir İpek Yolu” 60 ülkeyi bağlıyor

“Tarihi İpek Yolu” yeniden “Demir İpek Yolu” olarak hayata geçerken, kervan yollarının yerini demiryolları ve bu yolları birbirine bağlayan alt yapı yatırımları alıyor...

Ekleme: 29 Ekim 2018 Pazartesi 20:52/ Güncelleme: 29 Ekim 2018 Pazartesi 20:52
ÇİN’in 2013 yılında başlattığı “Kuşak ve Yol Projesi” 103 ülke arasında ulaşımdan ticarete, turizmden alt yapı yatırımlarına işbirliğini arttırmayı hedefliyor. Jeopolitik konumu sebebiyle projenin en kilit ülkelerinden olan Türkiye, girişim henüz beş yaşında olmasına rağmen meyveleri toplamaya başladı.
Çin 1 Milyar 300 Milyon nüfusuyla dünyanın ikinci büyük ekonomisi. Ekonomisi ve nüfusu büyürken, enerji ve gıda ihtiyacı da her gün artıyor. Bu ihtiyacı karşılamak için bulunan çözüm ise Kuşak ve Yol Projesi. Projenin ilk adımı Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2013 yılındaki Kazakistan ziyaretiyle atıldı. Kuşak ve Yol Projesi tarihi İpek Yolunun modernize edilmiş hali. Kervan yollarının yerini demiryolları ve bu yolları birbirine bağlayan kapsamlı alt yapı yatırımları alıyor.
Henüz emekleme aşamasındaki proje tamamlandığında 71 ülkede dünya nüfusunun yarısına ulaşmış olacak. Çin yönetimi devasa bütçeler hazırladı. Türkiye yüzde 2.6 pay ile projenin finansmanında kilit role sahip Asya Alt Yapı Yatırım Bankası’nın kurucu ortakları arasında.