20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

Gebze-Darıca metro çalışmaları başladı

Gebze ile Darıca arasında hizmet verecek Sürücüsüz Metro Hattı’nda fore kazıkları çakılması için kazı çalışmaları gerçekleştirilmeye başlandı...

Ekleme: 12 Ekim 2018 Cuma 21:45/ Güncelleme: 12 Ekim 2018 Cuma 21:45
KOCAELİ-Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze’de yapılacak olan metro hattının kazı çalış maları başladı. Çalışmaları yerin de inceleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, projenin detayları hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Gebze Kent meydanındaki metro hattı çalışmalarını Genel Sekreter Yardımcısı Alaeddin Al- kaç ve Başkan Danışmanı Ömer Polat ile birlikte yerinde inceleyen Genel Sekreter Bayram; “4 araçtan oluşan GoA4 sürücüsüz tam otomatik metronun kullanılacağı Gebze metro hat- tı, 1080 yolcu kapasiteli olacak. Sürücüsüz metro, 12 istasyon lu, 15.6 km.’lik hatta, sinyalizasyon ekipmanları sayesinde 90 saniye aralıklarla sefer yapmaya elverişli olacak. Gebze-Darıca arasında 15.6 km.’lik metro hattı çalışmasının 1.560 günde tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor. Darıca, Gebze ve OSB’ler arasında ula şım 19 dakikada sağlanacak. Hattın 14.7 km.’si tünel 900 metresi hemzemin olarak yapılacak” ifadelerini kullandı.
Son teknolojinin kullanılacağı projede 4. otomasyon düzeyinde bulunan (GoA4) tam oto- matik sürücüsüz metro hizmet verecek. Yüksek performans ve güvenilirlik ile düşük sefer aralıkları, düşük işletme maliyeti sürücüsüz, yolcu taleplerine da- ha iyi yanıt verebilme metroların cazibesini artırıyor.  Bu nedenler den dolayı dünyada da geçişlerin başladığı tam otomatik metro sis temi Gebze-Darıca hattında da uygulanacak. Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına ce vap verecek bakım onarım saha sı ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezi hattın sonundaki Pelitli bölgesinde yapılacak. Plan lanan TCDD Gar istasyonu ile Marmaray ve Hızlı Tren üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanacak. İlk Darıca Sahil İstasyonu’ndan başlayacak olan yolcu- luk, 12. ve son istasyon OSB’e kadar 19 dakikada tamamlanacak.