24 NİSAN 2019 ÇARŞAMBA

YHT’de öncelik Ayrılıkçeşmesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, YHT Hattı’nın şu anda Pendik’e kadar çalıştığını ancak, banliyö hattı ile Haydarpaşa’ya geleceğini açıkladı...

Ekleme: 28 Eylül 2018 Cuma 21:06/ Güncelleme: 28 Eylül 2018 Cuma 21:06
İSTANBUL-İki hat üzerinde kent içinde Marmaray ile bütünleşik şekilde banliyö işletmeciliğinin üçüncü hat üzerinde ise şehirlerarası ve yük taşımacılığı yapan yüksek hızlı tren işletmeciliğinin yapılacağını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında yük- sek hızlı trenlerin durabileceğini, yük trenlerinin ise Pendik’ten Londra’ya kadar kesintisiz demiryolu hattı ile bağlanmış olacağını, gece saatlerinde ise Boğaz geçişi ile Asya-Avrupa ara- sında taşımacılık yapabileceğini söyledi.
Yüksek Hızlı Tren’in Haydarpaşa bağlantısının bu projeye dahil edildiğini, 4 yol, 2 peron olarak tamamlanarak işletmeye almayı planladıklarını, bölgedeki arkeolojik kazıların da ilgili kurulların denetiminde sürdüğünü bildiren Turhan; “İstanbullular’ın hizmetine sunacağımız YHT Hattı şu an İstanbul-Ankara ara- sında Pendik’e kadar çalışıyor. Buradan ön- ce Ayrılıkçeşmesi sonra Haydarpaşa’ya ka- dar ulaşacak. Yüzde 92’si biten Halkalı-Geb ze Banliyö ve YHT Hattı tamamen bitince de Halkalı’ya gelmek çok kolay olacak” dedi.