20 MART 2019 ÇARŞAMBA

Metro kalitesinde banliyö hattı geliyor

Çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği Halkalı-Gebze Banliyö Hattı için test sürüşünde makinist koltuğunda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan vardı...

Ekleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi 02:09/ Güncelleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi 02:09
İSTANBUL-Halkalı İstasyonu’na gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yıl sonunda açılması için yoğun bir çalışma içinde olan yetkililerden bilgi aldıktan sonra eski tip bir trenin makinist koltuğuna geçerek, banliyö hattı için yeni döşenen rayları test etti. Halkalı’dan Kazlıçeşme’ye kadar yolu test eden Bakan Arslan, burada düzenlediği basın toplantısında hatla ilgili bilgi verdi. Halkalı-Gebze Banliyö Hattı’nın Aralık Ayı’nda bitirilip hizmete alınacağını söyleyen Bakan Arslan, “Metro kalitesinde banliyö hattı” olarak tanımladığı Halkalı-Gebze Hattı’nın Marmaray ile entegre olacağını belirtti.
Bakan Arslan; “Saatte 28 sefer yapılacak. Aşağı, yukarı 2 dakikada bir tren seferi olacak. Saatte 75 Bin kişi (tek yönlü) taşınacak. Bu hat, günde karşılıklı olarak 1 Milyon 200 Bin kişiyi taşıyacak. Halkalı-Gebze Banliyö Hattı’nda 38 istasyonumuzun yapımı devam ediyor. 43 istasyonla 77 km.’lik güzergahta hizmet vereceğiz. Söğütlüçeşme, Halkalı ve Bakırköy istasyonlarımız ana hatlarımıza da hizmet verecek” dedi. Halkalı-Gebze Banliyö Hattı’ndaki seferlerin iki istasyon arasında toplam 114 dakika sürmesi hedefleniyor.