18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

Milyarlık yatırım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 2023 yılına kadar demiryolu hatlarına 39 Milyar Euro yatırım yapacaklarını söyledi...

Ekleme: 11 Mayıs 2018 Cuma 22:35/ Güncelleme: 11 Mayıs 2018 Cuma 22:35
ANKARA-Son 15 yılda demiryolu sektörüne yapılan toplam yatırımın 18.5 Milyar Euro olduğuna dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, bunun 4.7 Milyar Euro’sunu yüksek hızlı demiryolu projeleri, 715 Milyon Euro’sunu ise hızlı demiryolu projeleri için harcadıklarının altını çizdi. Yüksek hızlı trenlerin doğrudan hizmet verdiği il sayısının 7’ye yükselerek nüfusun yüzde 33’ünü kapsadığını vurgulayan Bakan Arslan; “2023 yılına kadar demiryolu sektörüne 39 Milyar Euro daha yatırım yapacağız. Bu tutarın yüzde 80’i olan yaklaşık 31 Milyar Euro’yu yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleri için planladık. Yeni açılacak hatlarımızla ülkemizin dört bir yanını yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarıyla bağlamış olacağız” dedi.
Yüksek hızlı trenlerin seyahat süresi, hız ve konfor nedeniyle tercih edilme oranının yüzde 73’ü bulduğuna işaret eden Bakan Arslan, memnuniyet oranının yüzde 99’un üzerinde olduğunu, Ankara-Eskişehir Hattı‘nda demiryoluyla taşınan yolcu sayısının YHT ile yüzde 8’den yüzde 72’ye çıktığına dikkati çekerek, Ankara-Konya arasında ise toplam yolcunun yüzde 66’sının YHT ile seyahat eder hale geldiğini vurguladı. Bakan Arslan, Türkiye’deki demiryolu ağının yüz- de 90’ını yenilediklerini, elektrikli ve sinyalli hatları yüzde 100 artırdıklarını belirterek; “Hedefimiz 2023’e giderken bütün hatlarımızı elektrikli ve sinyalli hale getirmek, demiryolu sektöründen elde ettiğimiz işletme verimliliğini azami seviyeye çıkarmak. Eş zamanlı olarak özel sektörle sanayi tesisleri kurmak ve üretime geçmek için mesafe kat ettik” diye konuştu.
Sivas, Adapazarı ve Eskişehir’e demiryolu endüstrisi kenti kimliği kazandırıldığına işaret eden Bakan Arslan, Eskişehir’de milli YHT, Adapazarı’nda milli elektrikli ve dizel tren setleri, Sivas’ta da milli yük vagonu üretecek altyapı oluşturduklarını açıkladı.